Dekret nadzwyczajny nie jest sprzeczny z żadnym prawem konstytucyjnym, mówi tajlandzki sąd

Krajowy –

Sąd Konstytucyjny przegłosował, że „dekret nadzwyczajny” nie jest sprzeczny z konstytucją.

Głosowanie nastąpiło po sprzeciwie działacza prodemokratycznego Piyarata „Toto” Chongthepa, który zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego o rozważenie, czy art. 9 ust. 2 i art. 11 ust. 6 dekretu nadzwyczajnego są niezgodne z art. 32 Konstytucji.

Trybunał Konstytucyjny odbył posiedzenie w środę 1 czerwca, aby omówić tę sprawę. Sąd większością głosów 8 do 1 orzekł, że art. 9 zakazujący dużych zgromadzeń oraz art. 11 upoważniający Prezesa Rady Ministrów do pilnego zakazania wszelkich działań mogących zagrażać bezpieczeństwu państwa lub narodu w razie potrzeby nie są sprzeczne z art. 26 Konstytucji.

Dekret nadzwyczajny obowiązuje od początku 2020 r. i został niedawno przedłużony przynajmniej do końca lipca tego roku, pomimo ostrej krytyki w mediach społecznościowych. Rząd Tajlandii twierdzi, że dekret jest nadal potrzebny do kontrolowania Covid-19, jednak krytycy twierdzą, że jest on wykorzystywany do powstrzymania potencjalnych protestów i zgromadzeń prodemokratycznych. Rząd Tajlandii zaprzecza temu twierdzeniu.

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce. Ma doświadczenie w HR i operacjach i od dekady pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od około dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie proszę kierować na e-mail [email chroniony] O nas: https://thephuketexpress.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thephuketexpress.com/contact-us/