Wspominamy tragedię łodzi Phoenix na Phuket sprzed czterech lat, w której zginęło 47 chińskich turystów

Phuket -

  Dzisiaj, 5 lipcath, w 2022 minęły cztery lata od tragedii łodzi Phoenix na Phuket, w której zginęło 47 chińskich turystów.

Na 5 lipcath, 2018 w sezonie monsunowym wypadek miał miejsce wśród mieszanych doniesień o ostrzeżeniach agencji pogodowych.

Łódź wycieczkowa Phoenix przewoziła 105 pasażerów, w tym 93 turystów, 91 Chińczyków i dwóch Europejczyków, 11 członków załogi i przewodnik.

Około godziny 5:00 łódź wypływała z wyspy Racha z powrotem do przystani Chalong na południe od Phuket. Kiedy łódź odpłynęła, pogoda była czysta, ale niektóre agencje ostrzegły o złej pogodzie, których nie przestrzegano. Feniks napotkał czterometrowe fale i złą pogodę przed wywróceniem.

Niektórzy pasażerowie podobno nie mieli na sobie kamizelek ratunkowych i chociaż niektórym udało się dotrzeć do łodzi ratunkowych, gdy Feniks zatonął, wielu zostało uwięzionych wewnątrz tonącego statku, w tym dzieci.

Trawler rybacki przybył na miejsce zdarzenia i podczas sztormu zdołał uratować 48 pasażerów z wody. Jedna kobieta została znaleziona kilka kilometrów od łodzi wraz z kilkoma innymi zmarłymi pasażerami, ale cudem przeżyła wypadek.

Wypadek spowodował intensywną kontrolę branży turystyki morskiej i wywołał kilka procesów sądowych oraz bezpośrednią uwagę chińskiej ambasady i konsulatu. Późniejsze badania wykazały, że Phoenix nie spełniał standardów pod względem konstrukcji, konserwacji i wyposażenia bezpieczeństwa. Na przykład łódź podobno miała tylko jedne wodoszczelne drzwi, podczas gdy powinna mieć cztery, a szklane szyby nie były klasy morskiej, co według śledczych kosztowało życie wielu pasażerów, ponieważ byli uwięzieni wewnątrz statku i nie mogli rozbić szyby.

Łódź miała podobno również silnik przeznaczony do ciężarówki, a nie do statku morskiego.

Druga łódź, Serenita, wywróciła się z 42 osobami na pokładzie w pobliżu Koh Mai Thon podczas tej samej burzy, ale wszystkie przeżyły.

Wypadek znacząco wpłynął również na chińską turystykę i reputację Tajlandii jako bezpiecznego miejsca docelowego dla turystów z Chin, prowadząc w wyniku wypadku do wielu inspekcji oraz zaostrzenia przepisów i polityk. Całkowite ożywienie turystyki z Chin zajęło prawie rok po incydencie, na co oczywiście wpłynęło ponownie później, gdy uderzyła pandemia Covid-19.

Media TPN przesyłają kondolencje członkom rodziny i przyjaciołom osób dotkniętych tą straszną tragedią.

Aby dowiedzieć się więcej o zatonięciu Feniksa, kliknij tutaj.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Pomóż wesprzeć Phuket Express w 2022 roku!

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od ponad trzech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, z naciskiem na tłumaczenia z języka tajskiego na angielski oraz pracę jako pośrednik między reporterami a anglojęzycznymi pisarzami. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między tymi trzema krajami.