Światowa Organizacja Zdrowia zorganizuje w tym tygodniu nadzwyczajne spotkanie w sprawie małpiej ospy

Wiadomości ze świata-

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ma zorganizować ważne spotkanie z udziałem komitetu ratunkowego ds. ospy małp 21 lipca. Dzieje się tak po tym, jak w około 9,200 krajach wykryto ponad 63 przypadków choroby.

WHO oświadczyła w zeszłym tygodniu, 12 lipca, że ​​spotkanie pozwoli komitetowi ekspertów medycznych ustalić, czy ospa małp jest stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC), najwyższym poziomem ostrzeżenia, jaki może wydać WHO.

Właściwie jest to drugie spotkanie wokół małpiej ospy, które WHO zorganizowała, po poprzednim spotkaniu zdecydowało, że wirus nie był jeszcze na poziomie, który można by nazwać PHEIC. Ostatnim ważnym PHEIC był oczywiście Covid19 w 2020 roku.

Według szefa WHO, Tedrosa Adhanoma Ghebrevesusa, podczas spotkania przyjrzymy się dogłębnie rozprzestrzenianiu się małpiej ospy na całym świecie oraz da rady i sugestie, jak kraje mogą poradzić sobie z epidemiami. Jeśli małpia ospa zostanie oznaczona jako PHEIC, pozwoliłoby to WHO nadać priorytet środkom kontroli wirusa w krajach i społecznościach na całym świecie.

Tedros stwierdził, że głównym środkiem kontrolnym do omówienia byłoby śledzenie kontaktów i testowanie wokół wirusa, aby pomóc ograniczyć to, co WHO nazywa niepokojącym wzrostem liczby przypadków małpiej ospy.

W przeciwieństwie do Covid-19 ospa małp nie jest nowym wirusem, a szczepionki i środki medyczne do leczenia ospy istnieją od dziesięcioleci. Ospa małp od dawna występuje endemicznie w niektórych częściach Afryki, ale nie w większości krajów zachodnich. Jednak obecny trend wzrostu liczby zachorowań jest niezwykle nietypowy w przypadku małpiej ospy, co skłania niektórych ekspertów medycznych do kwestionowania, czy wirus stał się bardziej przenośny lub ogólnie zmienił sposób przenoszenia. Na razie jednak to pytanie nie zostało udowodnione.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Pomóż wesprzeć Phuket Express w 2022 roku!

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od ponad trzech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, z naciskiem na tłumaczenia z języka tajskiego na angielski oraz pracę jako pośrednik między reporterami a anglojęzycznymi pisarzami. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między tymi trzema krajami.