Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza ospę małp jako globalny stan zagrożenia zdrowia

Krajowy –

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłasza szybko rozprzestrzeniającą się epidemię małpiej ospy jako „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, powiedział w sobotę 23 lipca dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Termin „stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym (PHEIC)” ma na celu potencjalnie wywołać skoordynowaną reakcję międzynarodową po tym, jak choroba spowodowała znaczne zagrożenie dla zdrowia publicznego w innych krajach poprzez rozprzestrzenianie się na arenie międzynarodowej.

Dyrektor generalny WHO stwierdził: „Mamy epidemię, która szybko rozprzestrzeniła się na całym świecie dzięki nowym sposobom transmisji, o której zbyt mało wiemy i która spełnia kryteria zagrożenia zdrowia publicznego”.

Ospa małp

Deklaracja może skłonić kraje członkowskie do inwestowania zasobów w kontrolowanie epidemii i uzyskiwanie odpowiedzi, a także zachęcanie do współpracy w zakresie dzielenia się szczepionkami i terapiami między narodami w celu powstrzymania epidemii.

„Chociaż ogłaszam stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym, w tej chwili jest to epidemia, która koncentruje się wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, zwłaszcza tych z wieloma partnerami seksualnymi. Dlatego konieczne jest, aby wszystkie kraje zapewniały skuteczne usługi i informacje, które chronią zarówno zdrowie, prawa człowieka, jak i dotkniętą społeczność” – dodał.

Ospa małp od lat jest problemem w niektórych krajach afrykańskich, ale w ostatnich tygodniach wirus rozprzestrzenił się na całym świecie. Jak dotąd w 2022 r. odnotowano ponad 16,000 75 przypadków małpiej ospy w ponad XNUMX krajach i pięć zgonów w Afryce.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=–=–=–==-

Potrzebujesz ubezpieczenia Covid-19 na następną podróż do Tajlandii? Kliknij tutaj.

Śledź nas na Facebook

Dołącz do nas na LINE, aby złamać alerty!

National News Writer w The Pattaya News od września 2020 r. do października 2022 r. Urodzona i wychowana w Bangkoku, Nop lubi opowiadać historie o swoim rodzinnym mieście słowami i obrazami. Jej doświadczenie edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i pasja dziennikarska ukształtowały jej autentyczne zainteresowania społeczeństwem, polityką, edukacją, kulturą i sztuką.