Tajski Trybunał Konstytucyjny nakazuje generałowi Prayut zawieszenie pełnienia funkcji premiera Tajlandii ze skutkiem natychmiastowym

Bangkok -

W środę 24 sierpnia tajlandzki Trybunał Konstytucyjny zagłosował za nakazaniem generałowi Prayut Chan-O'Cha zawieszenia funkcji premiera do czasu wydania przez sąd orzeczenia w sprawie kontrowersji jego ośmioletniej kadencji w ministerstwie.

Według lokalnych mediów, dziś rano Komisja Sądownictwa głosowała za 5 do 4 w kworum. Postanowienie jest skuteczne natychmiast do czasu wydania orzeczenia przez sąd, w którym proces ten może prawdopodobnie trwać około miesiąca lub dłużej.

Debata się kończy, jeśli Prayut przekroczył swój ośmioletni limit kadencji. Przeciwnicy twierdzą, że tak, licząc czas od przejęcia władzy podczas zamachu stanu w 2014 roku. Prayut i rząd twierdzą, że nie, ponieważ obecna konstytucja została ukończona w 2017 roku, a Prayut nie był wcześniej premierem. Trybunał Konstytucyjny zgodził się na debatę w tej sprawie i tymczasowo zawiesił Prayut od pracy w tym okresie.

W międzyczasie wicepremier Prawit Wongsuwan będzie pełnił funkcję premiera p.o./opiekuna.

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=–=–=–==-

Potrzebujesz ubezpieczenia Covid-19 na następną podróż do Tajlandii? Kliknij tutaj.

Śledź nas na Facebook

Dołącz do nas na LINE, aby złamać alerty!

National News Writer w The Pattaya News od września 2020 r. do października 2022 r. Urodzona i wychowana w Bangkoku, Nop lubi opowiadać historie o swoim rodzinnym mieście słowami i obrazami. Jej doświadczenie edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i pasja dziennikarska ukształtowały jej autentyczne zainteresowania społeczeństwem, polityką, edukacją, kulturą i sztuką.