Od redakcji: Jaka przyszłość tajskiej polityki po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego o zawieszeniu premiera Prayuta

Krajowy –

Orzeczenie tajlandzkiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zawieszenia generalnego Prayuta Chan-O'Cha na stanowisku premiera było w środę nieoczekiwanym zwrotem wydarzeń dla tajlandzkiej polityki, ponieważ premier Prayut wydawał się mieć niezachwianą władzę jako przywódca kraju, a ponadto sędziowie w kworum wyznaczył sam premier.

Decyzja została wprowadzona w życie ze skutkiem natychmiastowym. Przemawiając później przez rzecznika rządu, Prayut potwierdził decyzję sądu i jest gotów ustąpić ze stanowiska premiera kraju. Mimo to nadal zajmuje stanowisko ministra obrony politycznej, co pozwala mu uczestniczyć w spotkaniach gabinetu i ministerstwa.

Zgodnie z ustawą wicepremier Prawit Wongsuwan będzie pełnił funkcję po premiera do czasu rozstrzygnięcia przez sąd kontrowersji dotyczącej ośmioletniej kadencji Prayuta w ministerstwie. Dokładny czas wydania orzeczenia jest dyskusyjny, może to zająć około tygodnia, miesiąca lub nawet dwóch miesięcy.

Po przejściu na emeryturę jako głównodowodzący Królewskiej Armii Tajlandzkiej, generał Prawit Wongsuwan po raz pierwszy wkroczył do tajlandzkiej polityki 20 grudnia 2008 roku jako minister obrony w rządzie byłego premiera Abhisita Vejjajivy.

Został mianowany wicepremierem, ministrem obrony i zastępcą Narodowej Rady Pokoju i Porządku (NCPO) – junty wojskowej, która rządziła Tajlandią w okresie między tajskim zamachem stanu w 2014 r. przeciwko rządowi Yingluck Shinawatry 22 maja 2014 r., oraz 10 lipca 2019 r. – podczas gdy gen. Prayut Chan-O'Cha był premierem i liderem grupy junty wojskowej.

Prawit został prawdopodobnie po raz pierwszy dostrzeżony w międzynarodowych mediach za kontrowersje związane z jego „zegarkami” w grudniu 2017 roku, po tym, jak został przyłapany na noszeniu zegarka za 3.6 miliona bahtów podczas robienia zdjęć grupowych z ministrami gabinetu w Izbie Rządu.

Powiedział Narodowej Komisji Antykorupcyjnej (NACC) podczas dochodzenia w sprawie zarzutów dotyczących fałszywego oświadczenia majątkowego w 2014 roku, że pożyczył 21 luksusowych zegarków od bliskiego przyjaciela, który zmarł po pożyczeniu mu zegarków i zwrócił je rodzinie .

NACC orzekł później, że Prawit nie miał zamiaru składać tak fałszywej deklaracji, uniewinniając go od oskarżeń o korupcję i pozostając wicepremierem.

Chociaż nakazano Prayutowi opuszczenie swojego stanowiska, czego domagali się zwolennicy demokracji i protestujący, sprawy nie mogą być jeszcze rozstrzygnięte, dopóki wyrok Trybunału Konstytucyjnego zostanie sfinalizowany. Pytanie brzmi, jak Sąd uzasadni dokładną datę zakończenia ośmioletniej kadencji Prayuta?

Jeśli sąd orzekł, że końcowa kadencja przypada na 2022 r. (dzień, w którym został mianowany przez śp. króla Ramę IX podczas przewrotu), oznacza to, że Prayut został na zawsze odsunięty od władzy, a Prawit pozostałby na stanowisku p.o. premiera do czasu następne wybory.

Gdyby Sąd orzekł, że końcowa kadencja przypada na 2025 lub 2027 r. (na podstawie nowej, znowelizowanej Konstytucji wprowadzonej po objęciu przez niego funkcji premiera junty lub po wyborze na premiera w 2019 r.), Prayut powróciłby na stanowisko premiera i pozostałby w stanowisko do następnych wyborów.

Wybory prawdopodobnie odbędą się w marcu 2023 r., ale jeszcze nie zostały sfinalizowane.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej stronie internetowej, Wiadomości z Pattaya, należąca do naszej firmy macierzystej TPN media. 

-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=–=–=–=–==-

Potrzebujesz ubezpieczenia Covid-19 na następną podróż do Tajlandii? Kliknij tutaj.

Śledź nas na Facebook

Dołącz do nas na LINE, aby złamać alerty!

Zapisz się!
Nie Meechukhun
National News Writer w The Pattaya News od września 2020 r. do października 2022 r. Urodzona i wychowana w Bangkoku, Nop lubi opowiadać historie o swoim rodzinnym mieście słowami i obrazami. Jej doświadczenie edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i pasja dziennikarska ukształtowały jej autentyczne zainteresowania społeczeństwem, polityką, edukacją, kulturą i sztuką.