D-Day przybywa dla zawieszonego premiera Tajlandii Prayuta Chan-O-Cha, czy Trybunał Konstytucyjny orzeka, że ​​jego limit kadencji został osiągnięty, czy nie?

Bangkok, Tajlandia-

Po tygodniach zakulisowych rozważań tajskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sprzeciwu polityków opozycji wobec premiera Tajlandii Prayuta Chan-O-Chy w sprawie jego ustawowego limitu kadencji, nadszedł D-Day.

Media TPN obszernie pisały w tej sprawie i nie powtórzą całej sagi ale jeśli chcesz dać się złapać, kliknij tutaj.

Krótko mówiąc, Prayut Chan-O-Cha został zawieszony w pełnieniu funkcji premiera 24 sierpnia przez tajlandzki Trybunał Konstytucyjny do czasu wydania przez nich decyzji prawnej w sprawie jego terminu. Pozostał jednak aktywny jako minister obrony.

Opozycja uważa, że ​​Prayut osiągnął konstytucyjny limit ośmiu lat, przejmując władzę w 2014 roku po przeprowadzeniu wojskowego zamachu stanu.

Siedzący rząd uważa jednak, że obecna konstytucja została ratyfikowana dopiero w 2017 roku i usankcjonowana pod względem roli Prayuta, a zatem ich zdaniem Prayut nie ma jeszcze ośmiu lat u władzy.

Trybunał Konstytucyjny spędził ostatnie pięć tygodni na podejmowaniu decyzji, a opinia publiczna i Prayut wysłuchają tej decyzji jutro, 30 września, o godzinie 3:XNUMX. Prayut nie weźmie udziału w rozprawie osobiście ze względów bezpieczeństwa, chociaż jego zespół prawny to zrobi i wysłucha werdyktu ze swojej rezydencji w bezpiecznej bazie wojskowej.

W międzyczasie wiele aktywistów i prodemokratycznych grup protestacyjnych planuje zebrać się wokół Bangkoku, aby poczekać na decyzję, ostrzegając, że jeśli Prayut nie zostanie usunięty z urzędu, będą organizować wiece, marsze i inne protesty. Mieszkańcy Bangkoku powinni przygotować się na możliwość opóźnień i utrudnień w ruchu.

Rząd Tajlandii powiedział, że wiele dodatkowych policjantów zostanie wezwanych, a obszary takie jak Trybunał Konstytucyjny zostały uznane za niedostępne dla zgromadzeń, a urzędnicy ostrzegają, że technicznie dekret nadzwyczajny, który kończy się 1 października, obowiązuje od marca 2020 r. w celu zwalczania Covid -19, obowiązuje jutro do ostatniego dnia i zakazuje protestów i masowych zgromadzeń pod groźbą znacznych kar.

TPN poinformuje o werdykcie na żywo jutro o godzinie 3:XNUMX i skutkach jakiejkolwiek decyzji.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i otrzymuj wszystkie nasze wiadomości dostarczane do Ciebie w jednym e-mailu bez spamu. Kliknij tutaj! LUB wpisz poniżej swój e-mail!

Pomóż wesprzeć Phuket Express w 2022 roku!

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.