Żegnaj Dekret Awaryjny i Centrum Administracji Sytuacyjnej Covid-19, era w Tajlandii dobiega końca

Tajlandia-

Po ponad dwóch i pół roku era, która dla wielu była bardzo nieprzyjemna i zmieniająca życie, dobiegnie końca w Tajlandii.

Po dzisiejszym dniu, 30 września, dekret nadzwyczajny dotyczący kontroli Covid-19, który wszedł w życie w marcu 2020 r., zostanie zniesiony. Ponadto Centrum Administracji Sytuacyjnej Covid-19 lub CCSA, które zajmowało się zasadami i przepisami w erze Covid i scentralizowało całą administrację, zostanie rozwiązane.

Niemal wszystkie pozostałe środki związane z Covid, takie jak wyrywkowe kontrole sprawdzające, czy ktoś jest zaszczepiony lub ma wirusa COvid przy wjeździe do Tajlandii, są odrzucane. Tak, maski są nadal polecane i niektóre lokale i usługi oparte na biznesie mogą nadal ich wymagać, ale mandat został odrzucony na miesiące i jest to głównie osobista decyzja, jeśli ktoś chce nosić maskę.

Obowiązki CCSA zostaną przeniesione do Ministerstwa Zdrowia Publicznego, które również zdegradowało Covid-19 do monitorowanej choroby, podobnej do wielu regularnie występujących chorób i chorób w Tajlandii. Na znak zmieniających się czasów nawet niektóre tajskie media przestały publikować codzienne statystyki dotyczące Covid-19, media anglojęzyczne, w tym my, w Tajlandii w większości zatrzymały się kilka miesięcy temu po ciągłych negatywnych opiniach czytelników.

Covid oczywiście się nie skończył, w rzeczywistości liczba przypadków rośnie w niektórych częściach świata i nadal stanowi realne zagrożenie, szczególnie dla osób wrażliwych lub starszych, ale Tajlandia wyraźnie podjęła decyzję o kontynuowaniu i pełnym zaangażowaniu zrujnowanej turystyki w szczególności w branży, rozumiejąc, że Covid prawdopodobnie zawsze będzie z nami. Szybkie spojrzenie na Twittera pokazuje, że nie wszyscy zgadzają się jednak z decyzjami o zmniejszeniu środków ostrożności, co należy rozumieć.

Ostatnie ponad dwa lata były dla wielu osób nieszczęśliwym okresem. W szczególności Pattaya i Phuket prawie cała ich gospodarka była w stanie wstrzymania przez większą część całej pandemii, ponieważ jest ona prawie całkowicie zależna od turystyki. Kolejki tysięcy ludzi w charytatywnych kolejkach po żywność w szczytowym momencie zamknięcia prawie każdej firmy, z wyjątkiem podstawowych sklepów spożywczych i rynków w zeszłym roku, będą nawiedzać wiele osób na długo.

Mając to na uwadze, chcieliśmy również powiedzieć, że w szczególności CCSA, zwłaszcza dr Taweesin Visanuyothin i Natapanu Bangkok (na Twitterze), informowali opinię publiczną i byli świadomi podczas pandemii, a także byli bardzo świadomi wpływu, jaki wywierały ich decyzje, z Dr Taweesin przy wielu okazjach pokazał prawdziwe emocje i empatię przed kamerą tym, których biznesy i środki do życia zostały zamknięte przez kryminalne ograniczenia i mandaty. Wielu dziękowało im za ciężką pracę w przeważnie niewdzięcznej pracy i my też to robimy.

W przyszłości będzie więcej wyzwań i przeszkód, ale na razie pożegnajmy erę dekretów nadzwyczajnych i zobaczmy, co przyniesie przyszłość. Dekret w sprawie stanu wyjątkowego był ciągle tematem polaryzacyjnym, a krytycy twierdzą, że był używany do uciszania protestów i działaczy antyrządowych. Rząd jednak ściśle podtrzymał swój pogląd, że wystarczy kontrolować tylko pandemię Covid-19. Niezależnie od czyjejś osobistej opinii na temat dekretu, dziś wieczorem zostaje on ostatecznie zamknięty.

Oto przyszłość, bez względu na to, co może przynieść.

Adam Judd, TPN

National News Writer w The Pattaya News od września 2020 r. do października 2022 r. Urodzona i wychowana w Bangkoku, Nop lubi opowiadać historie o swoim rodzinnym mieście słowami i obrazami. Jej doświadczenie edukacyjne w Stanach Zjednoczonych i pasja dziennikarska ukształtowały jej autentyczne zainteresowania społeczeństwem, polityką, edukacją, kulturą i sztuką.