Sektor prywatny w Phuket zmaga się z niedoborem siły roboczej w obliczu prognozy dotyczącej miliona przyjazdów Chińczyków

Phuket —

Prezes Thai Southern Hotel Association powiedział we wtorek, 3 stycznia, że ​​Phuket boryka się z poważnym niedoborem siły roboczej w związku z oczekiwanym przybyciem miliona chińskich turystów.

Pan Suksit Suwanditkul spodziewał się, że ze względu na trwającą pandemię Covid-2023 w Chinach napływ chińskich turystów nastąpi w drugim kwartale 19 r., a nie w pierwszym kwartale.

Przewiduje, że Phuket odnotuje około miliona przyjazdów Chińczyków w całym 2023 roku, co jest dobrym znakiem dla turystyki, ale wciąż znacznie niższą liczbą w porównaniu z okresem przed pandemią w 2019 roku, kiedy to przybyły trzy miliony Chińczyków.

Pan Suksit ujawnił jednak, że przedsiębiorcy w Phuket borykają się z palącym, ciągłym niedoborem siły roboczej, który coraz bardziej się pogarsza. Znalazło to odzwierciedlenie w niedawnym zatrudnianiu pracowników dziennych podczas sylwestra, kiedy stawka płac gwałtownie wzrosła do 700-1,200 bahtów dziennie z powodu intensywnej konkurencji o robotników.

„Niedobór jest poważny w branży masażu i spa, ponieważ jest to specjalistyczna praca, która wymaga pracowników z licencjami, którzy przeszli programy szkoleniowe i mają minimalne doświadczenie zawodowe wynoszące 150 godzin” – powiedział Suksit.

„Chociaż jest więcej zagranicznych turystów i firmy zostały ponownie otwarte, przychody z masaży i salonów spa wzrosły tylko o 30% z powodu braku personelu do świadczenia usług” – kontynuował.

Tymczasem turystyka na Phuket znacznie się poprawiła, biorąc pod uwagę obłożenie hoteli, które wzrosło do 56% w październiku i 66% w listopadzie 2022 r. Pan Sukit prognozował, że obłożenie osiągnie najwyższy poziom 60-70% w styczniu 2023 r., a następnie spadnie do 50% w lutym, ponieważ jest to koniec sezonu. Oczekuje się, że od kwietnia na rynku pozostaną tylko turyści z Indii, Australii i Europy Wschodniej, ponieważ europejscy turyści wrócili do domu.

Jedynym wyjątkiem będzie tydzień Songkran w połowie kwietnia, który ma być pierwszym dużym Songkranem z walkami wodnymi i wydarzeniami od czterech lat. Analitycy z branży turystycznej przewidują, że w tym tygodniu będzie prawie stuprocentowe obłożenie, zwłaszcza w Patongu.

Jeśli chodzi o przyjeżdżających chińskich turystów, Sukit wezwał rząd do wykupienia przez nich ubezpieczenia Covid-19 przed wjazdem do Tajlandii, aby nie obciążali budżetu publicznej opieki zdrowotnej kraju, gdy zostaną zarażeni.

Dodatkowo, jeśli turyści podróżują z regionu o dużej liczbie zakażeń Covid-19, rząd powinien wymagać od nich poddania się testowi RT-PCR w ciągu 48 godzin lub testowi antygenu przed wejściem na pokład, aby zmaksymalizować bezpieczeństwo, zasugerował Sukit. .
-=-=-=-=-=-=-=-=-===-=-=-=–=–=–=–==-

Dołącz do dyskusji w naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/438849630140035/lub w komentarzach poniżej.

Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.