Tajlandzcy eksperci ds. zdrowia wzywają społeczeństwo, by przestało bać się Covida

FOTO: Thairath

Krajowy —

Wielu tajlandzkich ekspertów medycznych próbuje uspokoić opinię publiczną, że nowe szczepy koronawirusa w Chinach nie stanowią tak dużego problemu, jak obecnie dominujący szczep w Tajlandii.

Według kilku tajlandzkich mediów, wielu Tajów martwi się, że chińscy turyści sprowadzą nowy szczep koronawirusa do Tajlandii po tym, jak Pekin ponownie otworzy swoje granice w niedzielę.

Aby rozwiać obawy, eksperci medyczni, w tym Anan Jongkaewwattana, wirusolog z Narodowego Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii, wyrazili swoją opinię na Facebooku, mówiąc: „Obawiamy się, że szczepy z Chin [BA.5.2] mogą być importowane do Tajlandii”.

Dodał jednak: „Ale BA.5.2 w Chinach nie jest niczym nowym w Tajlandii, ponieważ już tego doświadczyliśmy. Już zaczyna zanikać [ponieważ przejmuje go BA.2.75]”.

Obecnie Chiny zmagają się ze szczepami BA.5.2 i BF.7, które są potomkami wariantu BA.5 Omicron i są bardzo zakaźne.

Niemniej jednak, według Anana, „wariant podrzędny BA.2.75 w Tajlandii jest bardziej niepokojący”.

Tymczasem inny ekspert ds. zdrowia, dr Manoon Leechawengwongs, pulmonolog ze szpitala Vichaiyut, napisał na Facebooku, że „powinniśmy traktować i witać chińskich podróżników jako naszych gości w taki sam sposób, w jaki traktujemy gości z innych krajów”.

Dodał, że „Mutacje wirusa mogą wystąpić w dowolnym miejscu na świecie i nie powinniśmy się martwić, że chińscy turyści przyniosą go do kraju. Powinniśmy przestać bać się Covid, ponieważ musimy z nim współistnieć i regularnie otrzymywać dawki przypominające szczepionek, tak jak dostajemy szczepionkę przeciw grypie”.

Pulmonolog wzywa również społeczeństwo do zachowania regularnych środków ostrożności związanych z Covid-19, takich jak noszenie maski w zatłoczonych miejscach, utrzymywanie dystansu społecznego i regularne mycie rąk.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=-=-===-=-=-=–=–=–=–==-

Dołącz do dyskusji w naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/438849630140035/lub w komentarzach poniżej.

 

Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.