Wybory parlamentarne w Tajlandii: prosty przewodnik po tym, co się dzieje i kto rywalizuje

Krajowy —

Tajlandia wkracza w ostatnią fazę, zanim Tajowie pójdą do urn w wyborach powszechnych, w których 14 maja wybiorą posłów do parlamentu w całym kraju.

W kraju trwają intensywne manewry partii politycznych z dwóch stron, obóz konserwatywny odwoływał się zazwyczaj do dawnej koalicji rządzącej pod przywództwem „Trzech Braci”: Prayut Chan-o-cha, Prawit Wongsuwan i Anupong Paochinda, a liberalny obóz mieniący się prodemokratyczny, kierowany przez Pheu Thai Party pod przywództwem Paethongtarn Shinawatry, najmłodszej córki Thaksina Shinawatry, byłego premiera, który mimo wielu lat życia na wygnaniu nadal ma wpływy w polityce Tajlandii oraz Partia Naprzód Przyszłości pod przywództwem Pity Limjaroenrat, która zyskała ogromną popularność wśród młodego pokolenia i obecnie zajmuje pierwsze miejsce w prawie każdym sondażu politycznym.

Te wybory są postrzegane jako kluczowy punkt zwrotny dla Tajlandii po tym, jak Trzech Braci kierowanych przez generała Prayuta obaliło rząd Yingluck Shinawatra, pierwszej kobiety premier kraju, w 2014 roku i od tego czasu sprawuje urząd.

I chociaż w Tajlandii odbyły się wybory powszechne w 2019 r., postrzegano je jako sukcesję władzy po Trzech Braciach, ponieważ wielu postrzegało nowo sporządzoną konstytucję, która daje wybranemu Senatowi moc wyboru premiera niesprawiedliwie i całkowicie na korzyść obozie konserwatywnym.

Jednak w przeciwieństwie do tych wyborów, w których dochodzi do przebudzenia młodego pokolenia, które nieustannie nawołuje do demokracji i równości, wydaje się, że te wybory stanowią znacznie trudniejsze wyzwanie dla rządzącej władzy.

Intensywne walki między obiema stronami zwróciły na ten kraj uwagę kilku międzynarodowych mediów.

Większość z nich uważa, że ​​partia Pheu Thai ma duże szanse na zdobycie i zdominowanie większości miejsc w parlamencie, tak jak czyniła to w niemal wszystkich poprzednich wyborach. Jest jednak mało prawdopodobne, aby partia odniosła miażdżące zwycięstwo, jak twierdzi, ponieważ „Youth Power” w większości faworyzuje partię Move Forward, jak wynika z kilku sondaży.

Foreign Policy poinformowało, że miażdżące zwycięstwo Pheu Thai może być również postrzegane jako zagrożenie dla frakcji konserwatywnej, a tym samym może potencjalnie doprowadzić do powstania kolejnej junty wojskowej.

Pheu Thai być może uda się uniknąć tej sytuacji kolaborując z partią mającą powiązania z obozem konserwatywnym, ale to pojednanie może nie zadowolić również ich zwolenników. Nie wspominając o grupie młodych ludzi, którzy wyszli protestować w 2020 r., stwierdził Foreign Policy.

Kolejnym wyzwaniem dla Pheu Thai jest ręczne łączenie się z Partią Ruchu Naprzód.

Ten ostatni jest zwolennikiem kontrowersyjnej polityki w niektórych kręgach, takiej jak reforma prawa obrazy majestatu. Takie partnerstwo mogłoby potencjalnie zagrozić losom politycznym obu partii. Z drugiej strony utworzenie sojuszu z partiami wojskowymi może również zaszkodzić popularności Pheu Thai i grozić utratą poparcia, stwierdził Foreign Policy.

Kyodo News donosi, że wybory służą również jako papierek lakmusowy, czy obalony były premier Thaksin Shinawatra będzie w stanie wrócić do domu, do Tajlandii i odbyć karę więzienia w zamian za bycie z rodziną. Obecnie jego wyrok wynosi około 10 lat, a niektóre jego sprawy są nadal w toku.

Były premier, choć twierdzi, że chce tylko wrócić do opieki nad swoim najnowszym wnukiem, najprawdopodobniej odegra znaczącą rolę w tym, jak nowy rząd będzie rządził krajem, jeśli wygra Pheu Thai, podał Kyodo News.

Inna analiza Channel News Asia sugeruje, że wybory w Tajlandii nadal tkwią w błędnym kole walki między wybranym rządem a wojskiem.

Chociaż Pheu Thai prawdopodobnie wygra, jest jeszcze za wcześnie, aby przewidzieć, kto będzie kolejnym premierem, ponieważ 250-osobowy Senat wybrany zgodnie z konstytucją z 2017 r. Nadal ma prawo głosować na premiera.

Możliwe jest również, że Bhumjai Thai Party, druga co do wielkości partia polityczna w obozie konserwatywnym, może odegrać ważną rolę w określeniu następnego rządu, stwierdził Channel News Asia.

Ostatecznie głębokie podziały społeczne i dysproporcje regionalne w Tajlandii będą nadal przyczyniać się do niepewności w tajskiej polityce.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.