Lider partii Move Forward ogłasza utworzenie nowego rządu z byłym obozem opozycyjnym

Krajowy —

Lider partii Move Forward Pita Limjaroenrat ogłosił w poniedziałek, że jego partia jest gotowa do utworzenia rządu koalicyjnego z pięcioma byłymi partiami opozycyjnymi i jedną nową partią, z łącznie 309 miejscami w parlamencie i on sam jako premier.

Pita, której partia wygrała najwięcej miejsc w izbie niższej (Izbie Reprezentantów) powiedział na konferencji prasowej 15 maja, że ​​skontaktował się już z Paetongtarn Shinawatrą, kandydatem na premiera partii Pheu Thai, aby pogratulować jej i zaprosić do przystąpienia do koalicji.

W zamian Paetongtarn pogratulowała Move Forward, a później ujawniła mediom, że Pheu Thai nie będzie konkurować z Move Forward przeciwko utworzeniu rządu koalicyjnego, potwierdzając, że jej partia jest zobowiązana do poszanowania głosów ludu.

Pita ujawnił, że trzy inne partie, z którymi zamierzał połączyć siły, to partie Thai Sang Thai, Pracachart i Seri Ruam Thai, z których wszystkie walczyły u boku Move Forward w byłym obozie opozycji.

Inną partią była Pen Tham, czyli Fair Party, która miała jednego posła z listy partyjnej. Powiedział, że Pen Tham mozolnie walczył o pokój w trzech najbardziej wysuniętych na południe prowincjach przygranicznych Tajlandii.

Pita powiedział, że z sześcioma planowanymi partiami nowy rząd koalicyjny miałby łącznie 308 posłów, co wystarczyłoby, aby być rządem większościowym. TPN zauważa jednak, że sama ta kwota nie byłaby w stanie przeciwstawić się senackiemu wyzwaniu Pity jako premiera. Senat jest niewybieralny i mianowany przez wojsko, a także ma prawo głosu na premiera.

Ujawnił również, że strony będą musiały zawrzeć protokół ustaleń (MoU), aby Tajowie mogli zobaczyć, co stanie się z krajem w ciągu najbliższych 100 dni i nadchodzącego roku.

Aby dotrzymać obietnicy wyborczej, Pita podkreślił, że Move Forward nie będzie tworzyć sojuszy ani z partiami Palang Pracharath, ani z partiami Ruam Thai Sang Chart, które miały odpowiednio byłego wicepremiera generała Prawita Wongsuwana i byłego premiera generała Prayuta Chan-o-cha jako głównych kandydatów. .

Jeśli chodzi o Bhumjaithai, który zajął trzecie miejsce w tajlandzkich wyborach i 70 posłów, nie jest jasne, w jakim kierunku pójdzie partia, ale w tej chwili Pita nie włącza ich do koalicji. Bhumjaithai jest kierowany przez Anutina Charnvirakula, zwolennika konopi indyjskich i dozorcę Ministra Zdrowia Publicznego.

Gdyby Bhumjaithai był w stanie rozstrzygnąć spory za pomocą Move Forward i dołączyć, koalicja miałaby wystarczającą liczbę głosów, aby samodzielnie pokonać Senat, bez konieczności zamiany głosów przez członków Senatu.

Jednak Bhumjaithai i MFP mają wiele różnic politycznych, takich jak konopie indyjskie i reforma Lese Majeste, a rola Anutina w poprzednim rządzie byłaby problematyczna dla nowego rządu.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Masz ogólną wskazówkę dotyczącą wiadomości, komunikat prasowy, pytanie, komentarz itp.? Nie interesują nas propozycje SEO. Napisz do nas na [email chroniony]

Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.