Co dalej z polityczną przyszłością Tajlandii po wyborach

FOTO: Pita Limjaroenrat - พิธา ลิ้มเจริญรัตน์

Krajowy —

Chociaż wybory parlamentarne w Tajlandii zakończyły się heroicznym zwycięstwem Partii Ruchu Naprzód, ich próba utworzenia rządu koalicyjnego może nie być prosta po tym, jak niektórzy członkowie izby wyższej (Senatu) dali jasno do zrozumienia, że ​​nie będą głosować na premiera partii. kandydat na 30. premiera kraju.

Zgodnie z obowiązującą konstytucją 250 senatorów powołanych przez nieistniejącą już Narodową Radę na rzecz Pokoju i Porządku (NCPO) może wspólnie z parlamentarzystami wybierać premiera w parlamencie.

Będzie to drugi i prawdopodobnie ostatni raz, kiedy wezmą udział w wyborze premiera z izbą niższą. W wyborach w 2019 roku senatorowie dołączyli do posłów w głosowaniu na generała Prayuta Chan-o-cha na stanowisko premiera.

Partia Move Forward (MFP) ma obecnie łącznie 310 posłów składających się z pięciu byłych partii opozycyjnych i jednej nowej partii. Bez poparcia 250-osobowego senatu będą musieli zgromadzić aż 375 posłów lub połowę całego parlamentu (750), aby ominąć Senat i skutecznie nominować Pitę Limjaroenrat, lidera i jedynego kandydata na premiera Ruchu Naprzód, na premiera minister.

„Premier musi wykazać się lojalnością wobec instytucji królewskiej” – powiedział senator Kittisak Rattanawaraha, odnosząc się do kampanii Move Forward mającej na celu zmianę kontrowersyjnej ustawy o obrazie majestatu. To wskazywało, że jako senator może nie głosować na Pity lub wstrzymać się od głosowania, gdy nadejdzie czas wyboru premiera.

Niektórzy inni senatorowie, tacy jak Pornthip Rojanasunan, również jasno dali do zrozumienia, że ​​wstrzyma się od głosowania, powołując się na swoje obawy dotyczące zamiaru MFP zmiany ustawy o obrazie majestatu. Powiedziała, że ​​MFP nie powinien mieszać się w tak delikatne i kontrowersyjne kwestie.

Mając 310 głosów w ręku, wielu analityków stwierdziło, że MFP powinna poprosić o wsparcie Bhumjai Thai Party, zwolennika konopi indyjskich i partię, która zajęła trzecie miejsce w wyborach. Bhumjaithai ma około 70 posłów i mógłby dać MFP większość bez zgody Senatu. Jednak od czasu prasy nie było rozmów między dwiema frakcjami, a Anutin Charnvirakul, lider partii, powiedział, że z podjęciem jakichkolwiek decyzji poczeka na oficjalne wyniki wyborów w ciągu sześćdziesięciu dni.

Obie partie również mają znaczne różnice, przy czym Bhumjaithai raczej nie poprze zmian Lese Majeste, a MFP oficjalnie twierdzi, że są przeciwni marihuanie i chcą, aby została ponownie wystawiona jako narkotyk, używany tylko ze ściśle medycznych powodów.

Niezależnie od wyniku, oficjalnie rozpoczęło się odliczanie do nowej ery.

Od teraz Tajlandia przejdzie przez pięć kolejnych kroków w następujący sposób:

  • Lipiec 13th

Termin ogłoszenia przez Komisję Wyborczą oficjalnych wyników wyborów powszechnych

  • lipiec

Po wynikach Izba Reprezentantów wybierze nowego mówcę.

  • sierpień

Parlament wybierze nowego premiera.

  • Koniec sierpnia

Powstaje nowy gabinet, a rząd tymczasowy ustępuje.

Nowy premier potrzebowałby również oficjalnej zgody Jego Królewskiej Mości Króla, choć zazwyczaj jest to formalność.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Masz ogólną wskazówkę dotyczącą wiadomości, komunikat prasowy, pytanie, komentarz itp.? Nie interesują nas propozycje SEO. Napisz do nas na [email chroniony]

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.