Według Królewskich Tajlandzkich Sił Powietrznych (RTAF) Stany Zjednoczone odmówiły sprzedaży tajlandzkim myśliwcom piątej generacji F-35 stealth z powodu problemów ze szkoleniem i wymaganiami technicznymi.
Tajlandia, która została uznana przez Stany Zjednoczone za głównego sojusznika spoza NATO w 2003 roku, przeznaczyła w ubiegłym roku budżet w wysokości 13.8 miliarda bahtów (407.68 miliona USD) na nowe odrzutowce, które zastąpią starzejące się samoloty F-5 i F-16 wyprodukowane w USA. -XNUMX bojowników.
Jako cel zidentyfikował do ośmiu samolotów Lockheed Martin F-35A.
Jednak rzecznik RTAF ACM Prapas Sornchaidee powiedział w oświadczeniu, że sprzedaż myśliwców piątej generacji podlega warunkom, które obejmowały ograniczenia czasowe, wymagania techniczne i kompatybilność serwisową, w związku z czym Stany Zjednoczone nie były w stanie zaoferować sprzedaży.
F-35 jest jednym z najbardziej zaawansowanych samolotów myśliwskich na świecie i jest uważany za wrażliwy eksport, sprzedawany tylko najbliższym sojusznikom Stanów Zjednoczonych, do których w regionie Azji i Pacyfiku należą Australia, Japonia, Korea Południowa i Singapur.
Tajlandia ma obecnie 12 myśliwców JAS-39 Gripen wyprodukowanych przez szwedzkiego Saaba, oprócz modeli wyprodukowanych w USA, z których wiele działa od dziesięcioleci.
Wojsko Tajlandii korzystało z amerykańskiej technologii sięgającej czasów wojny w Wietnamie, kiedy gościło w swoich bazach personel sił powietrznych i marynarki wojennej USA. Tajlandia od wielu lat jest gospodarzem corocznych ćwiczeń szkoleniowych „Cobra Gold” ze Stanami Zjednoczonymi.
ACM Prapas powiedział, że RTAF nadal będzie wymieniał swoje odrzutowce F-16, a Stany Zjednoczone zaoferowały ulepszone modele F-15 i F-16, które mogłyby być przenoszone szybciej.
Poprzednie jest komunikatem prasowym Tajlandzkiego Rządowego Biura Informacyjnego.