USA oficjalnie zaprzecza sprzedaży odrzutowców F-35 do Tajlandii

Według Królewskich Tajlandzkich Sił Powietrznych (RTAF) Stany Zjednoczone odmówiły sprzedaży tajlandzkim myśliwcom piątej generacji F-35 stealth z powodu problemów ze szkoleniem i wymaganiami technicznymi.

Tajlandia, która została uznana przez Stany Zjednoczone za głównego sojusznika spoza NATO w 2003 roku, przeznaczyła w ubiegłym roku budżet w wysokości 13.8 miliarda bahtów (407.68 miliona USD) na nowe odrzutowce, które zastąpią starzejące się samoloty F-5 i F-16 wyprodukowane w USA. -XNUMX bojowników.

Jako cel zidentyfikował do ośmiu samolotów Lockheed Martin F-35A.

Jednak rzecznik RTAF ACM Prapas Sornchaidee powiedział w oświadczeniu, że sprzedaż myśliwców piątej generacji podlega warunkom, które obejmowały ograniczenia czasowe, wymagania techniczne i kompatybilność serwisową, w związku z czym Stany Zjednoczone nie były w stanie zaoferować sprzedaży.

F-35 jest jednym z najbardziej zaawansowanych samolotów myśliwskich na świecie i jest uważany za wrażliwy eksport, sprzedawany tylko najbliższym sojusznikom Stanów Zjednoczonych, do których w regionie Azji i Pacyfiku należą Australia, Japonia, Korea Południowa i Singapur.

Tajlandia ma obecnie 12 myśliwców JAS-39 Gripen wyprodukowanych przez szwedzkiego Saaba, oprócz modeli wyprodukowanych w USA, z których wiele działa od dziesięcioleci.

Wojsko Tajlandii korzystało z amerykańskiej technologii sięgającej czasów wojny w Wietnamie, kiedy gościło w swoich bazach personel sił powietrznych i marynarki wojennej USA. Tajlandia od wielu lat jest gospodarzem corocznych ćwiczeń szkoleniowych „Cobra Gold” ze Stanami Zjednoczonymi.

ACM Prapas powiedział, że RTAF nadal będzie wymieniał swoje odrzutowce F-16, a Stany Zjednoczone zaoferowały ulepszone modele F-15 i F-16, które mogłyby być przenoszone szybciej.

Poprzednie jest komunikatem prasowym Tajlandzkiego Rządowego Biura Informacyjnego.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce. Ma doświadczenie w HR i operacjach i od dekady pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od około dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie proszę kierować na e-mail [email chroniony] O nas: https://thephuketexpress.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thephuketexpress.com/contact-us/