Przepisy dotyczące kontroli alkoholu w Tajlandii będą kwestią dzielącą w okresie powyborczym

Krajowy —

Stowarzyszenie Thai Alcohol Business Association (TABA) ogłosiło w zeszły piątek, 9 czerwca 2023 r., że popiera zmianę obowiązujących w kraju przepisów dotyczących kontroli alkoholu z korzyścią dla piwowarów, gorzelników, turystów i konsumentów.

Jednak tajskie Ministerstwo Zdrowia Publicznego zaproponowało kilka nowych kontrowersyjnych przepisów, które według krytyków mogą poważnie zaszkodzić branży turystycznej i hotelarskiej. Zwolennicy propozycji twierdzą, że pomogą one ograniczyć problemy związane z alkoholem i jazdą pod wpływem alkoholu.

Pani Khemika Ratanakul, prezes stowarzyszenia, powiedziała, że ​​niektóre przepisy ustawy o kontroli napojów alkoholowych powinny zostać zmienione, aby były dostosowane do aktualnego kontekstu społeczno-gospodarczego, w szczególności zakazu sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach od 2:5 do XNUMX:XNUMX, ponieważ a także ograniczenia dotyczące reklamy i wspominania lub pokazywania alkoholu w mediach społecznościowych.

Zakaz sprzedaży alkoholu od 2:5 do XNUMX:XNUMX obowiązuje od około pięćdziesięciu lat, a dokładna przyczyna tego zakazu jest obecnie niejasna z powodu różnych przyczyn i mitów często podawanych przez urzędników i mieszkańców Tajlandii. Ustawa powoduje zwłaszcza zamieszanie i rozczarowanie w strefach turystycznych.

Jeśli chodzi o ogólne ograniczenia reklamowe, przez lata często powodowały one problemy, powodując pytania, czy ktoś po prostu publikując w swoich osobistych mediach społecznościowych, że pije drinka z przyjaciółmi, nie stanowi naruszenia.

Pani Khemika zwróciła uwagę na trzy kluczowe obszary prawa, które według niej wymagają natychmiastowej nowelizacji. Obejmują one ograniczenia czasowe sprzedaży alkoholu, zwłaszcza w strefach turystycznych, konieczność uwzględnienia uznaniowych uprawnień przyznanych władzom w zakresie interpretacji prawa oraz ponowne rozpatrzenie wysokich kar pieniężnych nakładanych na tych, którzy nie stosują się do odpowiednich poleceń organów ścigania.

Podniosła kwestię nadmiernej władzy nadanej władzom w zakresie interpretacji prawa, wyrażając wątpliwość co do zapewnienia bezstronności i rzetelności w podejmowaniu przez nie decyzji. Twierdziła również, że organy ścigania często wykorzystywały niejasne tajskie przepisy dotyczące alkoholu jako sposób na zbieranie łapówek i zachęcanie do korupcji, zwłaszcza w barach i klubach nocnych.

„Niektóre przepisy są jak luki prawne, które szkodzą branży turystycznej kraju, a jednocześnie pozwalają na łapówki i korupcję” – powiedziała. „Kraj wymaga jasnych i zwięzłych przepisów i nie ma miejsca na dwuznaczności”.

Stowarzyszenie stwierdziło również, że sprzeciwia się nowej wersji ustawy o kontroli alkoholu zaproponowanej przez obecne Ministerstwo Zdrowia Publicznego, dodając, że jest ona zbyt surowa i zrujnuje zarówno tajlandzkich konsumentów, jak i przedsiębiorców, zwłaszcza prowadzących bary i restauracje.

Propozycje te zasadniczo, zauważa The Pattaya News, oznaczałyby, że spożywanie alkoholu po północy w restauracjach i barach byłoby sprzeczne z przepisami ministerstwa zdrowia publicznego. W związku z tym, niezależnie od ustawowych godzin zamknięcia lub zaprzestania serwowania alkoholu w lokalu o północy, jakakolwiek konsumpcja alkoholu w lokalu może prowadzić do nałożenia grzywny i nalotu ze strony odpowiednich władz i urzędników.

Propozycja została szeroko przyjęta przez stowarzyszenia hotelarskie i turystyczne, które wciąż wracają do zdrowia po Covid-19, które od roku walczą o legalne wydłużenie czasu zamknięcia i godzin spożywania alkoholu w strefach rozrywki. Jednak stowarzyszenia antyalkoholowe nieustannie walczyły z wszelkimi zmianami prawa, nawet w obszarach turystycznych, takich jak Pattaya i Phuket, twierdząc, że zwiększy to liczbę kierowców pod wpływem alkoholu.

„Środki kontroli alkoholu muszą być dostosowane do aktualnego kontekstu zarówno źródeł utrzymania, jak i kariery zawodowej. Poprzez współpracę w celu znalezienia skutecznych rozwiązań z różnych sektorów, przepisy muszą promować uczciwą konkurencję i promować odpowiedzialne zachowania związane z piciem” – powiedział Khemika.

Tajskie Stowarzyszenie Biznesu Alkoholowego popiera progresywny rachunek alkoholowy partii Move Forward, ponieważ według nich stworzy on bardziej sprawiedliwe zasady produkcji alkoholu, da konsumentom więcej wolności i ograniczy korupcję.

Move Forward Party wspiera również usunięcie od dawna oczernianego zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 2:5-24:XNUMX, wydłużenie legalnych godzin zamknięcia barów i restauracji oraz uczynienie obszarów takich jak Pattaya całodobową strefą rozrywki, zgodnie z życzeniem operatorów klubów nocnych.

Move Forward zaproponowało również zniesienie zakazów spożywania alkoholu w święta religijne, twierdząc, że narusza to wolność religijną gwarantowaną w konstytucji Tajlandii i szkodzi właścicielom firm turystycznych i hotelarskich.

Jedno jest pewne… przepisy dotyczące alkoholu z pewnością staną się główną debatą polityczną i kwestią w najbliższej przyszłości, gdy powstanie nowy rząd Tajlandii, podobnie jak przepisy dotyczące konopi indyjskich.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Dołącz do dyskusji w naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/438849630140035/lub w komentarzach poniżej.

Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.