Wśród armii tajskiej nadal pojawiają się obawy dotyczące kwestii politycznych w południowej Tajlandii

Dowódca 4. Regionu Armii wyraził zaniepokojenie faktem, że młodzi ludzie w południowej Tajlandii mogą być manipulowani w celach politycznych.

Jego uwagi nawiązują do niedawnego incydentu, w którym tak zwany „narodowy ruch studencki” Pelajara Bangsy zorganizował specjalne forum zatytułowane „Określanie własnej przyszłości”. Podczas wydarzenia wydrukowano karty do głosowania, aby ułatwić publiczne głosowanie w sprawie potencjalnego oddzielenia się od Tajlandii, co organizatorzy wydarzenia uznali za legalne. Jednak Okręg 4 Armii stanowczo zaznaczył, że takie głosowanie byłoby sprzeczne z prawem i zagrożeniem dla jedności i stabilności narodowej.

Generał broni Santi Sakuntanark, dowódca Regionu 4. Armii, skrytykował to działanie, wskazując, że jest to brak szacunku, obraza i potencjalne naruszenie prawa, które stwarza zagrożenie dla stabilności państwa. Zwrócił też uwagę, że takie głosowanie za odłączeniem od Tajlandii jest sprzeczne z art. 1 konstytucji, który stanowi, że „Tajlandia jest jednym niepodzielnym królestwem”.

Zauważył ponadto, że wśród organizatorów wydarzenia byli studenci, pracownicy naukowi i niektórzy działacze polityczni. Dowódca wyraził zaniepokojenie, że niektóre grupy mogą wywierać wpływ i zachęcać tych młodych ludzi, zwłaszcza studentów, do angażowania się w niezgodne z prawem działania, z zamiarem wykorzystania ich i instytucji edukacyjnych jako platform politycznych lub do innych celów.

Działy prawne i pokrewne Biura Dowództwa Operacji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Regionu 4 skrupulatnie gromadzą dane, w tym informacje o zachowaniach i powiązaniach różnych zaangażowanych osób.

Biorąc pod uwagę delikatność sytuacji, wkrótce spodziewane jest zakończenie sprawy i podjęcie kroków prawnych przeciwko zaangażowanym osobom. Generał broni Santi podkreślił uczciwość wobec wszystkich stron, ale zapewnił, że każdy, kto zostanie bezpośrednio zaangażowany lub wspierający takie działania, będzie ścigany zgodnie z prawem bez wyjątku.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce. Ma doświadczenie w HR i operacjach i od dekady pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od około dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie proszę kierować na e-mail [email chroniony] O nas: https://thephuketexpress.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thephuketexpress.com/contact-us/