Tajski NSC mówi, że trwają dochodzenia w sprawie południowej grupy referendalnej

KOMUNIKAT PRASOWY:

Rada Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) poinformowała, że ​​agencje bezpieczeństwa prowadzą obecnie dochodzenie w sprawie grupy aktywistów opowiadających się za publicznym referendum w sprawie ustanowienia niezależnego muzułmańskiego „państwa Patani” na południu Tajlandii.

Sekretarz generalny NSC, generał Supoj Malaniyom, powiedział, że Biuro Dowództwa Operacji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ISOC) Region 4 i Provincial Police Region 9 ściśle monitorują działania grupy, w tym ich obecność w mediach społecznościowych.

Według generała Supoja głównym celem śledztwa jest ustalenie, czy grupa jest powiązana z jakimiś ruchami separatystycznymi, co byłoby naruszeniem Konstytucji i innych właściwych przepisów. Wyjaśnił, że dochodzenie jest w toku i jest prowadzone przez ISOC, dodając, że chociaż jego zakończenie może zająć trochę czasu, odpowiednie działania zostaną podjęte w oparciu o dostępne dowody.

Odpowiadając na pytania dotyczące potencjalnego zaangażowania partii politycznych w działalność grupy, Gen Supoj potwierdził, że władze badają sprawę i odpowiednio zareagują.

Odnosząc się do żądania ugrupowania dotyczącego publicznego referendum w sprawie utworzenia niepodległego państwa muzułmańskiego gen. Supoj stanowczo stwierdził, że konstytucja nie dopuszcza takich wezwań. Generał broni Santi Sakultanak, dowódca 4. Armii, powtórzył uczucia gen. Supoja, potępiając propozycję referendum jako niekonstytucyjną, zwracając uwagę, że stanowi ona zagrożenie dla integralności terytorialnej i bezpieczeństwa narodowego Tajlandii.

W seminarium wzięli udział znakomici prelegenci, m.in. Worawit Baru, wiceprzewodniczący Partii Prachachat i poseł-elekt Pattaniego, a także Hakim Pongtigor, zastępca sekretarza generalnego Partii FAIR. Obie partie wchodzą w skład przyszłej koalicji kierowanej przez partię Move Forward, której celem jest utworzenie kolejnego rządu.

Dowódca 4. Regionu Armii wyraził zaniepokojenie faktem, że młodzi ludzie w południowej Tajlandii mogą być manipulowani w celach politycznych.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.