Tajski parlament z powodzeniem wybiera przewodniczącego Izby Reprezentantów

Krajowy —

Wybrano Wana Muhamada Noora Mathę z Partii Pracachart jednogłośnie zostać przewodniczącym Izby Reprezentantów Parlamentu Tajlandii.

We wtorek 4 lipca 500 posłów Izby Reprezentantów zebrało się w Parlamencie, aby wybrać przewodniczącego izby i dwóch wiceprzewodniczących. Parlament został oficjalnie otwarty poprzedniego wieczoru przez Jego Królewską Mość Króla i Jej Królewską Mość Królową.

Po długim okresie sprzeczek między dwoma głównymi partnerami koalicyjnymi rządu, Move Forward i Pheu Thai, obaj ostatecznie doszli do porozumienia, że ​​będą głosować na Wana Muhamada jako głównego przewodniczącego Izby Reprezentantów. Zrobiono to jako kompromis, ponieważ żadna ze stron początkowo nie chciała ustąpić, aby pozwolić swojemu kandydatowi na przewodniczącego Izby Reprezentantów, co jest ważną rolą odpowiedzialną za przechodzenie przez ustawodawstwo w parlamencie.

Wan Muhamad był wcześniej mówcą domowym i jest jednym z najwybitniejszych polityków muzułmańskich w Tajlandii, pochodzącym z Yala na Dalekim Południu w pobliżu Malezji. Ma 79 lat, urodził się 11 maja 1944 r. i jest uczciwy i bezstronny, dlatego wszystkie partie ostatecznie zgodziły się nominować go do rozwiązania prawie siedmiotygodniowego sporu o to, kto obejmie rolę przewodniczącego Izby Reprezentantów.

W rezultacie Wan Muhamad został wybrany na nowego przewodniczącego Izby Reprezentantów po tym, jak kandydował bez sprzeciwu. Później podziękował parlamentowi na swoim koncie na Facebooku, mówiąc: „Będę wypełniał swoje obowiązki z zachowaniem neutralności politycznej i pokornie podporządkuję się instrukcjom udzielonym przez Jego Królewską Mość, udzielonym członkom 26. parlamentu 3 lipca”.

Wan Muhamad jest założycielem grupy Wahdah, małego lobby polityków muzułmańskich z południa Tajlandii. Był zaangażowany w tajlandzką politykę od dziesięcioleci, a także pełnił takie role, jak wicepremier, minister spraw wewnętrznych, Ministerstwo Transportu i inne znaczące role. Wiele z nich znajdowało się pod rządami wygnanego i kontrowersyjnego byłego premiera Thaksina Shinawatry.

Jest postrzegany jako zagorzały zwolennik demokracji, zwłaszcza w ostatnich latach, i był chwalony za swoje niedawne wypowiedzi przeciwko zamachom stanu i ostatnich dziewięciu lat zasadniczo wojskowej kontroli junty, pierwotnie kierowanej przez zamach stanu przez premiera Caretakera Prayuta Chan-O-Cha.

Następnym krokiem po wybraniu przewodniczącego Izby Reprezentantów jest wyznaczenie w Parlamencie daty głosowania na premiera, na które z pewnością warto zwrócić uwagę i które będziemy dokładnie relacjonować w mediach TPN w ciągu najbliższych kilku tygodni. Możliwe, że nastąpi to około 13 lipca.

Według czasu prasowego o godzinie 1:00 głosowanie na wicemarszałków Izby Reprezentantów jest obecnie w toku i zostanie zaktualizowane po zakończeniu.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.