Opiekun Tajlandii, premier Prayut Chan-O-Cha, oficjalnie rezygnuje i odchodzi z polityki

Tajlandia-

Obecny dozorca premiera Tajlandii, Prayut Chan-O-Cha, ogłosił dzisiaj, 11 lipca 2023 r., że oficjalnie rezygnuje z partii i polityki Ruam Thai Sang Chart. To kończy jego dziewięcioletnią karierę polityczną w Tajlandii, rozpoczętą zamachem stanu w 2014 roku.

Prayut będzie służył przez pozostały czas jako dozorca PM, które dobiega końca, ponieważ głosowanie na nowego premiera zaplanowano na czwartek, 13 lipca.

W krótkim oświadczeniu Prayut powiedział, że „zrobił wszystko, co w jego mocy”.

Jako przywódca Tajlandii w wyniku wojskowego zamachu stanu i dowódca podczas burzliwych lat ograniczeń związanych z COVID-19 i zamykania granic, Prayut był postacią dzielącą i głęboko niepopularną wśród postępowych i liberalnych wyborców, zwłaszcza wśród młodzieży. Miał jednak podstawową bazę zwolenników wojskowych i rojalistów, którzy wspierali go w okresie jego przywództwa.

Prayut sprawował władzę łącznie przez dziewięć lat, a jego rezygnacja w pełni otwiera Tajlandię na kolejny rozdział, który może rozpocząć się już w ten czwartek, podczas głosowania na premiera. Wielu wyborców chce, aby wysoce charyzmatyczny i popularny lider Pita Limjaroenrat został następnym premierem, ale nie jest to żadną gwarancją, ponieważ członkowie Senatu mianowani przez Juntę zagrozili zablokowaniem jego nominacji, a nad Pitą również wisi chmura burzowa w związku z toczącym się procesem prawnym sprawa wokół jego udziałów w mediach, które mogłyby zdyskwalifikować go jako premiera.

Bądź na bieżąco z TPN Media, aby uzyskać wszystkie informacje dotyczące polityki w Tajlandii.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.