Partia Move Forward kandydata na premiera Tajlandii, Pita, przegrywa pierwszą turę głosowania, druga tura zaplanowana na 19 lipca

Krajowy —

Pita Limjaroenrat, lider Partii Ruchu Naprzód, nie zebrał wystarczającej liczby 375 głosów w połączonym parlamencie, przez co nie przeszedł pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Pita potrzebował co najmniej 375 z 749 głosów z izb wyższych i niższych, aby objąć urząd premiera Tajlandii. Jednak oficjalne wyniki są takie, że kandydat na premiera był w stanie zebrać tylko 324 głosy, co nie stanowiło połowy parlamentu. Ponadto w czasie głosowania obecnych było tylko 674 parlamentarzystów.

W oficjalnym zestawieniu Pita uzyskała 324 głosy za (tylko 13 senatorów), przy 182 głosach przeciw i 199 wstrzymujących się.

Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że Pita uzyskał mniej niż połowę wszystkich głosów i tym samym nie został wybrany na 30. premiera kraju. Był jedynym kandydatem wysuniętym dzisiaj, 13 lipca 2023 r.

Druga tura głosowania zaplanowana jest na 19 lipca i oczekuje się, że koalicja większościowa prawdopodobnie zdecyduje się na nominację innych kandydatów, takich jak Paetongtarn Shinawatra czy Srettha Thavisin z drugiej co do wielkości partii w koalicji, Pheu Thai.

Pita prawdopodobnie zostanie nominowany po raz drugi, ale ponieważ wielu senatorów, którzy zostali mianowani przez juntę wojskową, a nie wybrani jak posłowie, sprzeciwiało się zarówno jego sprawom prawnym, jak i jego poparciu dla zmiany, ale nie zniesienia, ustawy o obrazie majestatu, Oczekuje się, że wyniki będą podobne dla Pity, chyba że pójdzie na pewne ustępstwa. Pita nieustannie powtarzał jednak, że rezygnacja z zamiaru zmiany ustawy o obrazie majestatu nie wchodzi w grę.

Partia Move Forward nominowała tylko jednego kandydata, Pitę, więc jeśli nie zostanie wybrany, inne opcje będą w partii Pheu Thai, dając im stanowisko premiera. Nominacje zostały dokonane w kwietniu i nie można ich teraz zmienić. Tylko uprzednio nominowani kandydaci mogą zostać poddani pod głosowanie w parlamencie.

Inną opcją jest wystawienie przez partie mniejszościowe kandydata, takiego jak Anutin Charnvirakul z trzeciego miejsca z poselską partią Bhumjaithai, ale jest to droga mało prawdopodobna.

Jeśli w drugiej turze głosowania nie uda się wyłonić kandydata, trzecia tura odbędzie się 20 lipca. Jeśli to się nie powiedzie, rozważone zostaną dalsze opcje, które zostaną szczegółowo omówione w tym momencie.

Bądź na bieżąco z mediami TPN, aby uzyskać dalsze informacje na temat tej i wszystkich innych historii.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.