Partia Move Forward kandydata na premiera Tajlandii, Pita, przegrywa pierwszą turę głosowania, druga tura zaplanowana na 19 lipca

Krajowy —

Pita Limjaroenrat, lider Partii Ruchu Naprzód, nie zebrał wystarczającej liczby 375 głosów w połączonym parlamencie, przez co nie przeszedł pierwszej tury wyborów prezydenckich.

Pita potrzebował co najmniej 375 z 749 głosów z izb wyższych i niższych, aby objąć urząd premiera Tajlandii. Jednak oficjalne wyniki są takie, że kandydat na premiera był w stanie zebrać tylko 324 głosy, co nie stanowiło połowy parlamentu. Ponadto w czasie głosowania obecnych było tylko 674 parlamentarzystów.

W oficjalnym zestawieniu Pita uzyskała 324 głosy za (tylko 13 senatorów), przy 182 głosach przeciw i 199 wstrzymujących się.

Na dzień dzisiejszy można stwierdzić, że Pita uzyskał mniej niż połowę wszystkich głosów i tym samym nie został wybrany na 30. premiera kraju. Był jedynym kandydatem wysuniętym dzisiaj, 13 lipca 2023 r.

Druga tura głosowania zaplanowana jest na 19 lipca i oczekuje się, że koalicja większościowa prawdopodobnie zdecyduje się na nominację innych kandydatów, takich jak Paetongtarn Shinawatra czy Srettha Thavisin z drugiej co do wielkości partii w koalicji, Pheu Thai.

Pita prawdopodobnie zostanie nominowany po raz drugi, ale ponieważ wielu senatorów, którzy zostali mianowani przez juntę wojskową, a nie wybrani jak posłowie, sprzeciwiało się zarówno jego sprawom prawnym, jak i jego poparciu dla zmiany, ale nie zniesienia, ustawy o obrazie majestatu, Oczekuje się, że wyniki będą podobne dla Pity, chyba że pójdzie na pewne ustępstwa. Pita nieustannie powtarzał jednak, że rezygnacja z zamiaru zmiany ustawy o obrazie majestatu nie wchodzi w grę.

Partia Move Forward nominowała tylko jednego kandydata, Pitę, więc jeśli nie zostanie wybrany, inne opcje będą w partii Pheu Thai, dając im stanowisko premiera. Nominacje zostały dokonane w kwietniu i nie można ich teraz zmienić. Tylko uprzednio nominowani kandydaci mogą zostać poddani pod głosowanie w parlamencie.

Inną opcją jest wystawienie przez partie mniejszościowe kandydata, takiego jak Anutin Charnvirakul z trzeciego miejsca z poselską partią Bhumjaithai, ale jest to droga mało prawdopodobna.

Jeśli w drugiej turze głosowania nie uda się wyłonić kandydata, trzecia tura odbędzie się 20 lipca. Jeśli to się nie powiedzie, rozważone zostaną dalsze opcje, które zostaną szczegółowo omówione w tym momencie.

Bądź na bieżąco z mediami TPN, aby uzyskać dalsze informacje na temat tej i wszystkich innych historii.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.