Przesuń Partię do przodu, aby zaproponować projekt ustawy o wyeliminowaniu uprawnień Senatu do wyboru premiera Tajlandii

FOTO: Thairath

Krajowy —

Po nieudanej próbie nakłonienia swojej liderki Pity Limjaroenrat do objęcia stanowiska premiera, Partia Ruchu Naprzód planuje teraz zaproponować projekt ustawy zmieniającej art. 272 ​​statutu, który przyznaje Senatowi prawo wyboru premiera.

Pita uzyskał w czwartek zaledwie 324 głosy na 749 głosów wspólnego parlamentu i nie został premierem, gdyż potrzebuje co najmniej 375 głosów.

Z 324 głosów, które otrzymał, tylko 13 pochodziło z 250-osobowego Senatu.

Zgodnie z obowiązującą Konstytucją Senat może wspólnie z parlamentarzystami wybrać premiera.

Teraz Partia Ruchu Naprzód, która jest liderem koalicji dążącej do utworzenia rządu, zmieniła swój cel, jakim jest zmiana statutu, aby usunąć upoważnienie powołanego przez juntę senatu do głosowania na premiera, aby przeforsować drugą nominację Pita.

Propozycja zmiany statutu została dziś przedstawiona przewodniczącemu Izby Reprezentantów Wanowi Muhamadowi Noorowi Matha.

Aby zaproponować poprawkę, Move Forward potrzebuje poparcia co najmniej 100 posłów. Partia liczy obecnie 151 posłów.

Aby jednak ustawa została uchwalona, ​​musi ją poprzeć co najmniej 1/3 Senatu lub 84 senatorów.

Move Forward zwrócił uwagę, że skoro wielu senatorów zdecydowało się wczoraj wstrzymać od głosu na premiera, prawdopodobnie poprą nowelizację art. 272.

Zdaniem partii cały proces nowelizacji można zakończyć w ciągu czterech tygodni.

Partia Move Forward spotka się dziś z 8 partiami koalicyjnymi, aby omówić nowe strategie. Twierdzili również, że nie chodziło tylko o to, by Pita została premierem, ale o zapewnienie senatorom możliwości łaskawego wyjścia.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.