Dogłębnie: Kim jest Srettha Thavisin, tajski kandydat na premiera

Bangkok, Tajlandia-

Z wydarzeń wcześniej w tym tygodniu mocno usunięcie charyzmatycznej i popularnej kandydatki na premiera Pity Limjaroenrat z partii Move Forward z kandydowania na kolejnego premiera Tajlandii, chcieliśmy sprofilować najbardziej prawdopodobnego kandydata, który zostanie przedstawiony pod głosowanie we wspólnym tajskim parlamencie.

Tą osobą jest prawie na pewno Srettha Thavisin, odnoszący sukcesy i szanowany tajski biznesmen z partii Pheu Thai. Jest jednak również stosunkowo nowym przybyszem do polityki. Move Forward Party potwierdziło na początku tego tygodnia, że ​​Pheu Thai obejmie prowadzenie w tworzeniu nowego rządu Tajlandii po niepowodzeniu oferty Pity.

Wiemy, że wielu naszych czytelników od jakiegoś czasu słyszało o innych możliwych kandydatach na premiera, takich jak Pita, Anutin i Prawit, ale Srettha jest nieznany wielu naszym czytelnikom w TPN Media, więc oto jego profil i trochę o jego poglądach.

Srettha Thavisin to tajski polityk i deweloper, który jest jednym z kandydatów na premiera Partii Pheu Thai w wyborach powszechnych w Tajlandii w 2023 roku. Urodził się 15 lutego 1963 roku w Bangkoku w Tajlandii. Uzyskał tytuł licencjata w dziedzinie inżynierii lądowej na Uniwersytecie Chulalongkorn oraz tytuł magistra zarządzania biznesem na Claremont Graduate University w Stanach Zjednoczonych.

Srettha był współzałożycielem firmy Sansiri w 1988 roku, która stała się jednym z największych deweloperów w Tajlandii i pełnił funkcję jej dyrektora naczelnego i prezesa, dopóki nie zrezygnował w kwietniu 2023 roku, aby kontynuować karierę polityczną. Jest znanym powiernikiem zarówno Thaksina Shinawatry, jak i Yinglucka Shinawatry, byłych, a obecnie wygnanych premierów Tajlandii, i jest postrzegany jako kandydat na rzecz demokracji i reform. Jest żonaty z Pakpilai Thavisin, specjalistą medycyny przeciwstarzeniowej, z którą ma troje dzieci. Jest także kolekcjonerem klasycznych kufrów podróżnych, takich jak te wykonane przez Louis Vuitton.

Pod przywództwem Thavisina Sansiri rozszerzyła swoją działalność w kraju i za granicą, stając się znaną marką na rynku nieruchomości. Thavisin założył również MQDC (Magnolia Quality Development Corporation), spółkę zależną Grupy Sansiri. MQDC jest zaangażowany w tworzenie zrównoważonych nieruchomości, które koncentrują się na dobrym samopoczuciu i szczęściu mieszkańców, przy jednoczesnym minimalnym wpływie na środowisko.

Wpływ Thavisina nie ogranicza się do przedsięwzięć biznesowych; on również aktywnie przyczynił się do poprawy społeczeństwa. Jako filantrop założył Fundację Sansiri, która wspiera inicjatywy edukacyjne i dobro dzieci i społeczności znajdujących się w niekorzystnej sytuacji. Poprzez swoją fundację Thavisin starał się wywrzeć pozytywny wpływ na społeczeństwo, podkreślając znaczenie edukacji, zdrowia i odpowiedzialności społecznej.

Niektóre poglądy polityczne Sretthy Thavisin to:

  • Chce rozstrzygnąć kwestie polityczne, które dzieliły Tajlandię od dziesięcioleci, takie jak rola monarchii, wojska i rodziny Shinawatra. Uważa, że ​​dialog i kompromis są potrzebne do osiągnięcia narodowego pojednania i stabilności. Obecnie jest jednak przeciwny nowelizacji ustawy o obrazie majestatu, choć wydaje się, że jego poglądy na ten temat uległy zmianie. Odrzucenie Pity jako premiera, pomimo wygranej w głosowaniu powszechnym, wynika przede wszystkim z jego poparcia dla zmiany przepisów dotyczących Lese Majestetu, jest to poważny problem.
  • Ogólnie rzecz biorąc, popiera ruch prodemokratyczny i proreformatorski, który protestuje przeciwko wspieranemu przez wojsko rządowi i domaga się zmian w konstytucji. Jest jednak bardziej umiarkowany niż Pita i nie popiera najbardziej skrajnych protestujących, którzy wzywali do reformy monarchii, koncentrując się na gospodarce i reformach gospodarczych w celu zbudowania lepszej równości.
  • Opowiada się za bardziej zdecentralizowanym i partycypacyjnym systemem rządzenia, w którym społeczności lokalne mają większą autonomię i uprawnienia do zarządzania własnymi sprawami. Chce także promować pomoc społeczną i ochronę środowiska.
  • Jest powiernikiem zarówno Thaksina Shinawatry, jak i Yinglucka Shinawatry, byłych premierów Tajlandii, którzy zostali obaleni przez zamachy stanu i żyją na wygnaniu. Podziela ich wizję bardziej inkluzywnej i postępowej Tajlandii, która szanuje prawa człowieka i demokrację.
  • Polityczna podróż Sretthy rozpoczęła się, gdy dołączył do partii Pheu Thai w październiku 2022 r. Srettha został również mianowany zastępcą lidera partii i szefem ekonomicznym.

    W kwietniu 2023 roku Srettha ogłosił rezygnację z Sansiri, pośród spekulacji, że zostanie oficjalnie nazwany jednym z kandydatów na premiera Partii Pheu Thai. Powiedział, że chce poświęcić cały swój czas i energię służbie krajowi i ludziom. Powiedział również, że nie ma konfliktu interesów ze swoim byłym biznesem i że nie wykorzysta swojego bogactwa ani wpływów, aby uzyskać nieuczciwą przewagę w polityce.

    Srettha ostatecznie został jednym z trzech kandydatów na premiera Partii Pheu Thai, obok najmłodszej córki Thaksina, Paetongtarn Shinawatry i byłego prokuratora generalnego Chaikasema Nitisiriego. Biegł pod hasłem „Srettha dla Tajlandii”, obiecując w kraju ożywienie gospodarcze, sprawiedliwość społeczną i pojednanie narodowe. Zobowiązał się także do poszanowania konstytucji i monarchii oraz współpracy ze wszystkimi partiami dla wspólnego dobra.

  • Srettha Thavisin to człowiek, który odniósł sukces zarówno w biznesie, jak i polityce, i który ma wizję bardziej inkluzywnej i postępowej Tajlandii, szanującej prawa człowieka i demokrację. Jest także człowiekiem, który musi stawić czoła wielu wyzwaniom i niepewnościom, próbując odnaleźć się w złożonym i spolaryzowanym krajobrazie politycznym Tajlandii. Jest człowiekiem, który mógłby być kolejnym premierem Tajlandii lub któremu mógłby odmówić tej szansy wspierany przez wojsko establishment Senatu. To człowiek, który ma wiele do stracenia i który ma wiele do zaoferowania swojemu krajowi.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.