Pheu Thai stanie na czele formacji nowego rządu Tajlandii zamiast iść naprzód

Krajowy —

Według sekretarza generalnego MFP Chaitawata Tulathona, Partia Pheu Thai, drugi co do wielkości partner koalicyjny rządu, który próbuje utworzyć nowy rząd, przejmuje teraz inicjatywę w tworzeniu nowego rządu Tajlandii zamiast Partii Ruchu Naprzód (MFP), zwycięzcy wyborów.

„Stało się oczywiste, że wszystkie instytucje wspierające stronę konserwatywną próbują uniemożliwić Partii Ruchu Naprzód (która jest postępowa) utworzenie rządu”. Chitawat powiedział na wczorajszej konferencji prasowej o godzinie 11:00, 21 lipca 2023 r.

Chitawat kontynuował: „Głównym problemem Partii Ruchu Naprzód, popierającej poprawkę do prawa lèse-majesté, jest wykorzystywanie do tłumienia wyboru ludzi. Senat wykorzystuje to jako powód, by nie głosować na kandydata, który zdobył większość głosów. Parlament wykorzystał również rozporządzenie parlamentarne w sposób sprzeczny z kartą”.

W lipcu 19th Parlament głosował za odrzuceniem renominacji Pity Limjaroenrat, jedynego kandydata MFP na premiera, na stanowisko premiera, powołując się na rozporządzenie parlamentarne. Tego samego dnia został również zawieszony w czynnościach przez Trybunał Konstytucyjny w sprawie dotyczącej akcjonariatu medialnego.

„Jednakże chociaż Pita nie może zostać premierem, nie oznacza to, że utworzenie rządu przez obecną koalicję się nie powiedzie” – dodał Chitawat.

„Ostatecznym celem Partii Ruchu Naprzód pozostaje ustanowienie rządu, który położy kres cyklowi sukcesji władzy konserwatywnego rządu związanego z juntą. Dlatego Partia Ruchu Naprzód da Partii Pheu Thai możliwość kierowania rządem wraz z siedmioma innymi partiami”.

Chitawat powiedział, że w kolejnym głosowaniu premiera 27 lipca Pheu Thai zaproponuje kandydata, którym ma być Srettha Thavisin. Tymczasem Pheu Thai jeszcze to potwierdził, ale powiedział, że wszystko stanie się jasne po ważnym spotkaniu partii zaplanowanym na 25 lipca.
Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.