Partia Pheu Thai rozważa wszystkie opcje utworzenia nowego rządu Tajlandii

Krajowy —

Partia Pheu Thai prowadzi obecnie negocjacje z partiami spoza istniejącej koalicji w celu utworzenia rządu jako lidera zamiast partii Move Forward.

Lider Pheu Thai, Chonlanan Srikaew, ujawnił w sobotę, 22 lipca 2023 r., że partia omawia potencjalne partnerstwa z Partią Bhumjaithai i Partią Chart Thai Pattana, aby dołączyć do 8-partyjnej koalicji.

Partia Bhumjaithai, kierowana przez Anutina Charnvirakula, głównego zwolennika legalizacji marihuany, zajęła trzecie miejsce w wyborach 14 maja w Tajlandii i ma obecnie 71 posłów, podczas gdy Partia Chart Thai Pattana, jedna z małych partii opozycyjnych, ma 10 posłów.

Jednak po negocjacjach zarówno Bhumjaithai, jak i Chart Thai Pattana nalegali, aby nie przyłączali się do koalicji, dopóki Partia Ruchu Naprzód jest jej częścią, powołując się na swoje obawy co do zamiaru partii do zmiany prawa obrazy majestatu, zgodnie z Chonlanan.

Lider Pheu Thai dodał, że prowadzi również rozmowy z Ruam Thai Sang Chart Party i Palang Pracharath Party, które również potwierdziły, że nie dołączą do koalicji z Move Forward, ponieważ są również zdecydowanie przeciwne jakimkolwiek zmianom w prawie Lese Majeste.

Ruam Thai Sang Chart, który poparł obecnego dozorcę premiera i byłego przywódcę zamachu stanu, generała Prayuta Chan-o-cha jako premiera, również ogłosił, że nie będzie głosował na kandydata na premiera Pheu Thai w nadchodzącej turze głosowania na premiera 27 lipca, o ile Pheu Thai nadal sprzymierza się z Move Forward.

W tej sytuacji niektórzy tajscy analitycy i politycy sugerowali, że Move Forward należy poświęcić i odbić od koalicji, by znaleźć się w opozycji, ale Move Forward do tej pory odpowiadał, że 8-partyjna koalicja powinna skupić się na wzajemnej pomocy w rozwiązywaniu problemów, a nie na zmuszaniu jej do poświęceń.

Koalicja, na której czele stoi obecnie Pheu Thai, ma 312 głosów, ale do utworzenia rządu potrzebuje co najmniej 375 głosów wspólnego parlamentu.

Partia Move Forward zdobyła większość głosów i najwięcej mandatów w ostatnich wyborach w Tajlandii, ale z powodu nieugiętego sprzeciwu ze strony senatorów mianowanych przez juntę wojskową i konserwatywnego establishmentu nie byli w stanie utworzyć rządu ze swoim przywódcą Pitą na czele.

To oburzyło zwolenników Move Forward w całym kraju, którzy poprosili o mobilizację i protest przeciwko nominowanym przez juntę senatorom ale jak dotąd protesty były dość małe, prawdopodobnie dlatego, że wielu zwolenników demokracji identyfikuje się jako zwolennicy Pheu Thai i chce poczekać i zobaczyć, czy uda im się utworzyć rząd.

Najbardziej prawdopodobny kandydat na premiera do wysłania do Parlamentu za głosowanie z Pheu Thai będzie Srettha Thavisin, którego tutaj przedstawiamy.

Następne głosowanie premiera w Parlamencie zaplanowano na czwartek, 27 lipca 2023 r.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce. Ma doświadczenie w HR i operacjach i od dekady pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od około dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie proszę kierować na e-mail [email chroniony] O nas: https://thephuketexpress.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thephuketexpress.com/contact-us/