Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca się do Tajlandzkiego Trybunału Karty o orzeczenie w sprawie decyzji Parlamentu o zablokowaniu renominacji premiera Pity

Krajowy —

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w poniedziałek, 24 lipca, postanowiło zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy decyzja Parlamentu o zablokowaniu Pity Limjaroenrat, lidera i kandydata na premiera Partii Ruchu Naprzód, przed ponownym nominowaniem na stanowisko premiera jest zgodna z konstytucją, czy nie.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Rzecznik Praw Obywatelskich ujawnił prasie, że złoży wniosek do sądu okręgowego o stwierdzenie konstytucyjności Decyzja Parlamentu z 19 lipca co uniemożliwiło Pity ponowne nominowanie na stanowisko lidera.

Ci, którzy głosowali za zablokowaniem Pity, wskazywali, że jego renominacja naruszyła przepisy parlamentarne, które stanowią, że raz odrzucony przez parlament wniosek nie może być ponownie zgłoszony.

Pita została odrzucona przez parlament, głównie przez senatorów powołanych przez juntę, w pierwszej turze głosowania na premiera. Jednak wielu twierdzi, że nominacja kandydata na premiera jest regulowana statutem, a nie przepisami Parlamentu, co prowadzi do złożenia skargi do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich w celu unieważnienia decyzji Parlamentu.

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zwróciło się również do sądu o tymczasowe przełożenie głosowania premiera.

W chwili obecnej decyzja nie została podjęta, chociaż spotkania zaplanowano na cały tydzień.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.