Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy wniosek o renominację na Lidera MFP

KOMUNIKAT PRASOWY:

Trybunał Konstytucyjny ma rozpatrzyć przyjęcie petycji w sprawie renominacji Pity Limjaroenrat, liderki Partii Ruchu Naprzód (MFP), na stanowisko premiera.

Sąd będzie obradował w tej sprawie 3 sierpnia na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich na początku tego tygodnia. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpiła o rozstrzygnięcie w sprawie odrzucenia Pity przez renominację i zwróciła się do parlamentu o odroczenie kolejnego głosowania premiera.

Decyzja Rzecznika Praw Obywatelskich o zwróceniu się do sądu została podjęta po licznych skargach złożonych przez społeczeństwo i parlamentarzystów do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Skargi te zostały złożone po wspólnym posiedzeniu posłów i senatorów, na którym odrzucono renominację Pity. Rzecznik argumentował, że odmowa naruszyła przepisy konstytucyjne, a kontrola sądowa była konieczna, aby zapobiec nieodwracalnym szkodom.

W odpowiedzi na prośbę Rzecznika, przewodniczący parlamentu Wan Muhamad Noor Matha przełożył kolejne głosowanie, które pierwotnie miało się odbyć dzisiaj. Wyjaśnił, że na decyzję o przełożeniu głosowania nie miały wpływu żadne próby pozyskania poparcia przez partię Pheu Thai dla własnych kandydatów na premiera. Zamiast tego odroczenie było oparte na toczącym się orzeczeniu sądu.

Wan zaznaczył, że w przypadku oddalenia wniosku przez sąd, można od razu wyznaczyć nowe posiedzenie w celu wyboru premiera. Stwierdził jednak, że parlament musi zostać powiadomiony z trzydniowym wyprzedzeniem, zanim taka sesja się odbędzie.

Odnosząc się do obaw związanych z procesem selekcji premiera i wygaśnięciem kadencji senatorów mianowanych przez wojsko, poseł Partii Demokratycznej Chuan Leekpai zauważył, że proces selekcji prawdopodobnie zakończy się na długo przed końcem pięcioletniej kadencji Senatu w maju przyszłego roku. Niektóre pomniejsze partie w sojuszu kierowanym przez MFP nalegały, aby poczekać do wygaśnięcia kadencji Senatu, aby kandydat na premiera mógł zostać wybrany przez samą Izbę Reprezentantów.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.