Bliższe spojrzenie na buddyjski Wielki Post i Dzień Dharmy w Tajlandii

Tajlandia -

W Tajlandii każdego środka lata, zwykle w lipcu lub sierpniu, rozpoczyna się buddyjski Wielki Post, czyli Vassa. Dokładna data to pierwszy dzień ubywającego księżyca ósmego miesiąca księżycowego.

Dla wielu turystów oznacza to po prostu brak sprzedaży alkoholu, a jeśli nie przeprowadzili badań, może to oznaczać kilka dni zamknięcia barów i brak imprez na wakacjach. Jednak, jak można się spodziewać, jest to znacznie więcej, zwłaszcza w kraju buddyjskim, takim jak Tajlandia, gdzie szacuje się, że 95% populacji to buddyści.

Dwudniowy okres religijny rozpoczyna się Dniem Asarnha Bucha i początkiem buddyjskiego Wielkiego Postu. W tym roku 2023 obchodzony jest corocznie 1 i 2 sierpnia, z datami zmieniającymi się każdego roku w oparciu o wzorce astrologiczne. Ta pomyślna okazja, znana również jako Dzień Dharmy, upamiętnia pierwsze kazanie wygłoszone przez Pana Buddę, znane jako „Dhammacakkappavattana Sutta”, do jego pierwszych pięciu uczniów po osiągnięciu oświecenia. Z tej okazji pobożni buddyści odwiedzają świątynie, aby zdobywać zasługi, uczestniczyć w świecach procesje wokół głównej kaplicy i słuchanie kazań mnichów. Dzień ma ogromne znaczenie duchowe, ponieważ symbolizuje początek nauk Buddy i fundament buddyjskiego zakonu monastycznego (Sangha).

Ponadto w te dwa szczególne dni obowiązywać będzie zakaz sprzedaży alkoholu. Zamknięte są również wszystkie urzędy państwowe i główne oddziały banków. Obejmuje to tajlandzką imigrację.

Wan Khao Phansa, czyli buddyjski dzień Wielkiego Postu, to początek trzymiesięcznego okresu pory deszczowej, kiedy mnisi muszą pozostać w określonym miejscu, takim jak klasztor lub teren świątyni. Tutaj będą medytować, modlić się, studiować i uczyć innych młodych mnichów. W przeszłości mnisi nie mogli nawet opuszczać świątyni, ale dzisiaj większość mnichów po prostu powstrzymuje się od podróżowania w tym okresie. Nadal będziesz je widywać w ciągu dnia.

Historycznie dzieje się tak, ponieważ mnisi zaczęli w tym czasie pozostawać nieruchomo w świątyni, ponieważ chcieli uniknąć zabijania owadów i niszczenia pól uprawnych. Najwyraźniej wędrowni mnisi przechodzili przez pola, niszcząc w ten sposób plony wieśniaków i rolników. Dowiedziawszy się o tym, Budda zdecydował, że aby uniknąć niszczenia upraw, krzywdzenia owadów lub samookaleczania się w porze deszczowej, mnisi powinni pozostać w swoich świątyniach przez te trzy miesiące.

Biorąc to pod uwagę, tradycja faktycznie poprzedza Buddę, ponieważ pierwsi mnisi różnych religii w Indiach mieli długą tradycję niepodróżowania w porze deszczowej, aby uniknąć szkód w uprawach lub krzywdzenia owadów.

Wiele osób odwiedza świątynie w całej Tajlandii, aby ofiarować mnichom duże świece. Tajowie robią to z jednego z dwóch powodów. Po pierwsze, mnisi używali kiedyś świec do nauki po zmroku. Drugim powodem jest to, że ludzie wierzyli, że zaoferowanie świecy w zamian uczyni ich własną przyszłość jasną, pełną siły i długowieczności. W tym czasie ludzie będą również oferować mnichom duże żółte szaty.

Te trzy miesiące są również popularnym czasem dla tajlandzkich chłopców i mężczyzn na wyświęcanie na mnichów. Chociaż wielu nie będzie żyło jako mnisi, przechodzą przez ten proces, aby spełnić oczekiwania swojej rodziny.

Podobnie jak w przypadku wielu innych świąt w Tajlandii, podczas Wan Khao Phansa nie podaje się ani nie sprzedaje alkoholu. Niektórzy Tajowie, aby pokazać swoje przywiązanie do buddyzmu, całkowicie zrezygnują z picia podczas tego trzymiesięcznego okresu. Inni również powstrzymają się od palenia tytoniu lub jedzenia mięsa. Niektórzy zaprzestaną również wszelkiej aktywności seksualnej lub relacji.

Niezależnie od tego, jest to bardzo szczególna pora roku dla pobożnych buddystów i osoba podróżująca lub spędzająca czas w kraju buddyjskim powinna to uszanować.

Bezpiecznych i przyjemnych wakacji życzy TPN Media Tajlandia!

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej stronie internetowej The Pattaya Unplugged, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.