Opinia od redakcji: Nie, nie czas martwić się o zmiany wiz emerytalnych w Tajlandii… Jeszcze

Bangkok, Tajlandia-

Ze wszystkich naszych historii z ostatniego tygodnia, jedna szczególna historia, właściwie tylko niewielka część całej historii, wywołała falę wstrząsów wśród emerytowanej społeczności ex-pat i młyn plotek został podpalony.

Mamy na myśli ten artykuł o tajskiej policji rozprawiającej się z zagranicznymi przestępczymi klubami motocyklowymi po odkryciu, że głównym podejrzanym w sprawie brutalnego morderstwa i rozczłonkowania niemieckiego biznesmena w Pattaya był rzekomo prominentny członek jednego z tych klubów.

To nie rozprawa z klubami motocyklowymi zdenerwowała i zaniepokoiła wielu naszych czytelników, prowadząc do różnych e-maili i wiadomości, ale oświadczenie w artykule przypisane zastępcy szefa policji krajowej, generałowi Surachate Hakparnowi, prawdopodobnie najbardziej znanej policji oficer w Tajlandii i były szef tajskiej imigracji.

Oświadczenie i fragment, który wstrząsnął wieloma czytelnikami, znajduje się poniżej:

Zastępca szefa policji krajowej Pol Gen Surachate Hakparn stwierdził, że członkowie gangu faworyzują Tajlandię ze względu na brak surowych organów ścigania i skorumpowanych urzędników.

Powołał się na przestarzałą ustawę o imigracji z 1979 r., która pozwala obcokrajowcom w wieku powyżej 50 lat na łatwe życie w Tajlandii tylko wtedy, gdy mają 800,000 65,000 bahtów na koncie bankowym lub zaświadczenie o dochodach z miesięczną pensją nie mniejszą niż XNUMX XNUMX bahtów.

Tak też było w przypadku podejrzanych o zabójstwo Macka.

Ze względu na istnienie tych niebezpiecznych gangów świadomi zagraniczni turyści czują się zniechęceni do odwiedzania Pattaya lub inwestowania na wschodnim wybrzeżu, powodując ogromne szkody w kraju, powiedział Pol Gen Surachate.

Dlatego RTP musi odzyskać zaufanie turystów, nie tylko eliminując te gangi, ale także niektórych tajskich urzędników, którzy potajemnie im pomagają.

W ramach starań Pol Gen Surachate obiecał, że zaproponuje nowelizację prawa imigracyjnego, zwłaszcza dotyczącą przedłużenia wiz emerytalnych, za pośrednictwem szefa policji po objęciu urzędu przez nowy rząd. Ma to na celu odfiltrowanie złych ludzi i uczynienie prawa naprawdę pomocnym dla inwestorów lub kogoś, kto niewinnie chce mieszkać w Tajlandii.

My tutaj, w mediach TPN, chcieliśmy przyjrzeć się bliżej tym oświadczeniom po tym, jak próbowaliśmy odpowiedzieć na wiele indywidualnych komentarzy i wiadomości w ciągu ostatniego tygodnia.

Po pierwsze, jako osoba o dużym wpływie zarówno w Królewskiej Tajskiej Imigracji, jak i Królewskiej Tajskiej Policji, kiedy przemawia pan Hakparn, najlepiej słuchać. Jest dobrze znany z wielu reform i zmian, z których wiele, co prawda, jest niepopularnych wśród obcokrajowców, kiedy był odpowiedzialny za tajlandzką imigrację.

Po drugie, obecnie nic nie jest ustalone. To nie jest przypadek, gdy pan Hakparn po prostu mówi, że podwyższamy wymagania i sam podejmuje decyzję. Będzie to wymagało poważnej dyskusji ze strony Parlamentu i odpowiednich agencji. Tak, niektóre programy, takie jak Thailand Elite, zmieniają swoje wymagania indywidualnie, ale zasadniczo są całkowicie zarządzane przez Urząd Turystyki Tajlandii i działają jako firma z jednym udziałowcem, a nie plan rządowy. Nie będziemy zbytnio poruszać kwestii zmian Elite, które również wydają się znacznie zwiększać koszty, ponieważ zmiany te dotyczą znacznie mniejszej grupy osób niż ogólne zmiany wiz emerytalnych.

Po trzecie, Tajlandia ma obecnie tylko rząd tymczasowy. Od majowych wyborów trwa dramat i problemy związane z utworzeniem nowego rządu i wydaje się, że prawie każdego dnia pojawia się kolejne prawne wyzwanie lub opóźnienie, jak ten, który niedawno omówiliśmy tutaj. Najważniejsze jest to, że obecnie nie ma premiera Tajlandii, a nawet po jego wybraniu zajmie trochę czasu utworzenie nowego rządu, powołanie ministrów i uzgodnienie priorytetów.

Czy to będzie coś, na co warto zwrócić uwagę na drodze? Tak na pewno. Ale martwienie się i skupianie na bezpodstawnych spekulacjach i propozycjach, które obecnie są tylko rozmowami bez konkretnych zmian zaproponowanych rządowi, spowoduje tylko większy stres.

Media TPN z pewnością będą śledzić ten temat i nadal przekazywać konkretne propozycje i oświadczenia odpowiednich urzędników w sprawie wiz i wiz emerytalnych. Zadbamy również o to, aby jako dość poczytna publikacja zarówno w języku tajskim, jak i angielskim, punkty widzenia naszych czytelników były jasne dla decydentów.

Na razie jednak odetchnij trochę… wszelkie zmiany są moim zdaniem co najmniej za pół roku, a raczej za rok. (Nie licząc ponownie elity, która jest zasadniczo prywatną firmą należącą do władz turystycznych i może podejmować własne, niezależne decyzje.)

Życzę wszystkim miłego weekendu.

Adam Judd

Współwłaściciel TPN Media.

Sierpnia 5th, 2023

Zdjęcia przedstawiają mieszkania i widoki, w których emerytowani ex-patci przeprowadzają się do Pattaya.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.