Nieprzewidziane okoliczności na wypadek możliwego powrotu Thaksina

KOMUNIKAT PRASOWY:

Wicepremier Wissanu Krea-ngam ujawnił niedawno, że opracowano plan awaryjny w oczekiwaniu na potencjalny powrót zbiegłego byłego premiera Thaksina Shinawatry.

Według Wissanu rząd podjął kroki w celu zaradzenia sytuacji w przypadku powrotu Thaksina, aby stanąć przed sądem. Potwierdził, że różne zainteresowane organy, w tym sądy i Departament Więziennictwa, są w pełni przygotowane do skutecznego poradzenia sobie z sytuacją.

Jednak wicepremier wystosował też do Thaksina konkretną prośbę dotyczącą terminu jego ewentualnego powrotu, apelując do byłego premiera, aby nie wybierał weekendów ani dni wolnych od pracy na swój przyjazd. Powołał się na dynamikę operacyjną systemu sądownictwa, w którym sądy odpowiedzialne za wyznaczenie aresztu dla Thaksina nie działały w takie dni. Może to skomplikować proces poszukiwania odpowiedniego miejsca przetrzymywania byłego premiera w takie dni.

Thaksin niedawno zadeklarował zamiar powrotu do Tajlandii 10 sierpnia, co oznacza koniec dobrowolnego wygnania. Później jednak odłożył swój powrót, powołując się na konieczność poddania się badaniom lekarskim zgodnie z zaleceniami lekarzy. W przeszłości kilkakrotnie przekładał swój powrót do domu.

Thaksin spędził lata na dobrowolnym wygnaniu. Podczas swojej nieobecności został skazany na łączną karę 12 lat pozbawienia wolności w czterech odrębnych sprawach przez Wydział Karny ds. Spraw Politycznych Sądu Najwyższego. Wyzwania prawne, przed którymi stoi, były głównym czynnikiem wpływającym na jego przedłużony pobyt poza granicami kraju.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.