Gabinet zatwierdza badania opium i magicznych grzybów dla medycyny

KOMUNIKAT PRASOWY:

Gabinet dał zielone światło projektowi dekretu królewskiego, który zezwala na uprawę opium i grzybów magicznych do celów leczniczych na zasadzie próbnej.

Propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Sprawiedliwości uzyskała jednomyślne poparcie kluczowych organów rządowych, w tym Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego, Nauki, Badań i Innowacji, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Biura Narodowej Rady Rozwoju Gospodarczego i Społecznego oraz Królewskiej Policji Tajlandii.

Projekt dekretu, po ogłoszeniu w Royal Gazette, będzie oznaczał rozpoczęcie tego ambitnego projektu. Dekret, dokładnie przeanalizowany przez Radę Stanu, organ doradczy w kwestiach prawnych, został zaprojektowany w celu wspierania innowacji i zmniejszenia uzależnienia narodu od importowanej morfiny i antydepresantów.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Międzynarodowe Kolegium Kontroli Środków Odurzających, zlokalizowane w dzielnicy Chiang Rai w Chiang Saen, otrzyma zezwolenie na uprawę opium do celów leczniczych. Ta uczelnia, nadzorowana przez Urząd Kontroli Narkotyków, ułatwi ekstrakcję morfiny przez Rządową Organizację Farmaceutyczną w ich laboratoriach zlokalizowanych w Bangkoku i Pathum Thani.

Dekret ma również na celu umożliwienie wzrostu magicznych grzybów na wyznaczonych uniwersytetach i instytucjach edukacyjnych w czterech regionach Tajlandii. Instytucje zatwierdzone do projektu to te, które zostaną uznane za gotowe do podjęcia eksperymentalnych projektów tworzenia antydepresantów z ekstraktów z grzybów magicznych.

Magiczne grzyby zawierają niezbędne związki, psilocybinę i psylocynę, które mają obiecujący potencjał w opracowywaniu leków przeciwdepresyjnych. Tajlandia była świadkiem znacznego wzrostu liczby diagnoz depresji, z około 1.76 miliona przypadków zarejestrowanych w latach 2015-2020.

Eksperci twierdzą, że inicjatywa ma utorować drogę do opłacalnej produkcji krajowej tych kluczowych leków, oszczędzając w ten sposób krajowi znaczną ilość pieniędzy.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.