DLPW bada odmowę przedłużenia urlopu pracowniczego z powodu chorej matki

KOMUNIKAT PRASOWY:

Ministerstwo Pracy poleciło swojemu Departamentowi Ochrony Pracy i Opieki Społecznej (DLPW) wszczęcie dochodzenia w sprawie niepokojącego incydentu polegającego na odmowie przyznania pracownikowi przedłużenia urlopu w celu odwiedzenia jej krytycznie chorej matki w prowincji Buri Ram.

Incydent zyskał szerokie zainteresowanie po udostępnieniu w mediach społecznościowych serii zrzutów ekranu przedstawiających rozmowę między pracownikiem a jej przełożonym.

Dialog toczył się między dwiema osobami, obie zatrudnionymi w hotelu w prowincji Nakhon Ratchasima. Kobieta początkowo poprosiła o urlop na szczepienie na COVID-19 w swoim rodzinnym mieście. Ponieważ stan jej matki gwałtownie się pogorszył, zwróciła się następnie o przedłużenie urlopu, wyrażając zaniepokojenie, że jej matka może nie przeżyć tej nocy. Jej prośba o dłuższą nieobecność spotkała się jednak z odmową jej przełożonego.

Tego samego wieczoru kobieta przekazała rozdzierającą serce wiadomość, że jej matka zmarła i musi zostać na pogrzebie. W odpowiedzi jej przełożony pozostał nieugięty, polecając jej natychmiastowy powrót do pracy lub złożenie rezygnacji. Incydent wywołał falę wsparcia ze strony społeczności internetowej, a wiele osób wyraziło współczucie dla pogrążonej w żałobie kobiety.

Odnosząc się do sytuacji, minister pracy Suchart Chomklin powiedział, że DLPW otrzymało polecenie dokładnego zbadania sprawy i zapewnienia, że ​​zarówno pracownik, jak i pracodawca otrzymają sprawiedliwe traktowanie zgodnie z prawem pracy.

Suchart stwierdził, że prawo pracy stoi na straży prawa pracowników do korzystania z płatnego urlopu w sprawach osobistych, obejmującego minimum trzy dni rocznie.

W trosce o ochronę praw i dobra pracowników różnych branż minister pracy podkreślił, że każdy taki incydent można zgłaszać do ministerstwa za pośrednictwem infolinii 1546.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.