Srettha z Pheu Thai zapewnia zwycięstwo parlamentu i zostanie kolejnym premierem Tajlandii

Krajowy —

Srettha Thavisin, kandydatka na premiera z partii Pheu Thai, wygrała w dwuizbowym głosowaniu w tajskim parlamencie wybór na kolejnego premiera kraju.

Srettha, który jest także potentatem na rynku nieruchomości i neofitą w polityce, był jedynym kandydatem na premiera w trzecim głosowaniu na premiera zorganizowanym dzisiaj, 22 sierpnia.

Głosowanie odbyło się po dwóch pierwszych głosach, w których lider zwycięskiej w wyborach Partii Ruch Naprzód Pita Limjaroenrat nie został premierem ze względu na niezdolność do uzyskania wystarczającego poparcia Senatu składającego się z 250 senatorów mianowanych przez juntę.

Widząc, że Partia Ruchu Naprzód nie może poprzeć swojego przywódcy w przejęciu roli przywódcy w kraju, głównie ze względu na odmowę wycofania się z kontrowersyjnej proponowanej poprawki do królewskiej ustawy o zniesławieniu (lese majeste), Partia Pheu Thai zdecydowała się odłączyć od stara koalicja do sprzymierzenia się z partiami głównie z byłych obozów rządowych.

Nowa koalicja pod przewodnictwem Pheu Thai składa się z 314 parlamentarzystów z 11 partii, w tym wspieranej przez wojsko partii Ruam Thai Sang Chart Party, która wspierała inicjatora zamachu stanu byłego premiera gen. Prayuta Chan-o-cha, oraz Partii Palang Pracharath, która wspierała były wicepremier gen. Prawit Wongsuwan.

Włączenie tych dwóch partii do koalicji skłoniło jej starego partnera, Move Forward, do odmowy głosowania na Sretthę, powołując się na to, że jest to sprzeczne z mandatem Tajów nadanym w wyborach powszechnych.

Jednak w sumie Srettha zapewnił parlamentarnemu zwycięstwo 482 głosami za, 164 głosami przeciw i 81 wstrzymującymi się.

Próg wynosi połowa parlamentu, czyli 375 głosów, tym samym Srettha jest teraz oficjalnie kolejnym premierem Tajlandii.

Srettha wraz z Pheu Thai mają ważne zasady, które zobowiązały się wdrożyć, w tym:

Polityka gospodarcza:

  • Wdrożyć politykę portfela cyfrowego o wartości 10,000 XNUMX bahtów.
  • Podnieść dzienną płacę minimalną do 600 bahtów do 2027 r.
  • Podnieść płacę początkową dla nowych absolwentów do 25,000 XNUMX bahtów miesięcznie.
  • Zastąpienie obowiązkowego poboru do wojska systemem dobrowolnym (polityka należała do Move Forward, ale Pheu Thai przysięgał ją kontynuować po rozstaniu).
  • Podnieść ceny zbóż.

Polityka społeczna:

  • Rozwiąż konflikt separatystyczny w najbardziej wysuniętych na południe prowincjach.
  • Kontynuuj inicjatywy dotyczące marihuany medycznej.

Reformy polityczne:

  • Zmień statut, aby wzmocnić jego demokratyczny charakter i wyeliminować korupcję, pozostawiając nietknięte sekcje dotyczące instytucji królewskiej.

Przeczytaj nasz szczegółowy artykuł o 30. premierze Tajlandii tutaj!

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.