Wzrost PKB Tajlandii w drugim kwartale poniżej prognozy na poziomie 2%

KOMUNIKAT PRASOWY: 

Tajska gospodarka rozwijała się wolniej niż oczekiwano w drugim kwartale, zgodnie z danymi opublikowanymi w poniedziałek (21 sierpnia), a siła w turystyce pomogła przeciwdziałać słabszemu eksportowi w obliczu spowolnienia globalnego popytu.

Rząd obniżył prognozę wzrostu produktu krajowego brutto na 2023 r. do 2.5% do 3.0% z przedziału 2.7% do 3.7%, powołując się na wolniejszy eksport.

Narodowa Rada Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (NESDC) stwierdziła, że ​​druga co do wielkości gospodarka Azji Południowo-Wschodniej odnotowała wzrost o 1.8% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z rokiem poprzednim, poniżej wzrostu o 3.1% oczekiwanego przez ekonomistów w ankiecie Reutera.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale o 2.7% rok do roku.

W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w czerwcu o 0.2% wyrównany sezonowo, wobec prognozowanego wzrostu o 1.2%.

PKB za pierwszy kwartał został zrewidowany do 1.7% z wcześniejszego wzrostu o 1.9%.

Ponieważ słaby globalny popyt hamuje eksport, gospodarka Tajlandii jest wspierana przez ważny sektor turystyczny i wzrost konsumpcji prywatnej.

Agencja podtrzymała prognozę 28 mln zagranicznych przyjazdów turystycznych w tym roku. Przewidywał spadek eksportu o 1.8% w 2023 r. w porównaniu z wcześniejszą prognozą spadku o 1.6%.

Eksport, kluczowy czynnik wzrostu, skurczył się od października 2022 r. z powodu słabego popytu globalnego, zwłaszcza ze względu na spowolnienie w Chinach, głównym partnerze handlowym Tajlandii.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.