Wzrost PKB Tajlandii w drugim kwartale poniżej prognozy na poziomie 2%

KOMUNIKAT PRASOWY: 

Tajska gospodarka rozwijała się wolniej niż oczekiwano w drugim kwartale, zgodnie z danymi opublikowanymi w poniedziałek (21 sierpnia), a siła w turystyce pomogła przeciwdziałać słabszemu eksportowi w obliczu spowolnienia globalnego popytu.

Rząd obniżył prognozę wzrostu produktu krajowego brutto na 2023 r. do 2.5% do 3.0% z przedziału 2.7% do 3.7%, powołując się na wolniejszy eksport.

Narodowa Rada Rozwoju Gospodarczego i Społecznego (NESDC) stwierdziła, że ​​druga co do wielkości gospodarka Azji Południowo-Wschodniej odnotowała wzrost o 1.8% w okresie kwiecień-czerwiec w porównaniu z rokiem poprzednim, poniżej wzrostu o 3.1% oczekiwanego przez ekonomistów w ankiecie Reutera.

Produkt krajowy brutto (PKB) wzrósł w pierwszym kwartale o 2.7% rok do roku.

W ujęciu kwartalnym PKB wzrósł w czerwcu o 0.2% wyrównany sezonowo, wobec prognozowanego wzrostu o 1.2%.

PKB za pierwszy kwartał został zrewidowany do 1.7% z wcześniejszego wzrostu o 1.9%.

Ponieważ słaby globalny popyt hamuje eksport, gospodarka Tajlandii jest wspierana przez ważny sektor turystyczny i wzrost konsumpcji prywatnej.

Agencja podtrzymała prognozę 28 mln zagranicznych przyjazdów turystycznych w tym roku. Przewidywał spadek eksportu o 1.8% w 2023 r. w porównaniu z wcześniejszą prognozą spadku o 1.6%.

Eksport, kluczowy czynnik wzrostu, skurczył się od października 2022 r. z powodu słabego popytu globalnego, zwłaszcza ze względu na spowolnienie w Chinach, głównym partnerze handlowym Tajlandii.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.