Chiang Mai zgłasza dwa nowe przypadki ospy małpiej

KOMUNIKAT PRASOWY:

Urzędnicy ds. zdrowia publicznego zgłosili niedawno dwa nowe przypadki ospy małpiej (mpox) w prowincji Chiang Mai, wyrażając jednocześnie zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby przypadków gorączki denga w tym roku.

Songyot Khamchai, kierownik jednostki kontroli chorób zakaźnych w urzędzie zdrowia publicznego w Chiang Mai, poinformował, że władze odkryły dwa potwierdzone przypadki mpax w prowincji. Pierwszym przypadkiem był 31-letni mężczyzna, który zaraził się wirusem podczas wizyty na Tajwanie, ale nie jest już narażony na ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa, ponieważ minął już okres inkubacji.

Drugi przypadek to 40-letni mężczyzna, który zaraził się mnoksacją w innej prowincji i przebywał w Chiang Mai, gdy pojawiły się objawy. Pacjent przebywa obecnie na kwarantannie w swoim rodzinnym mieście.

Do tej pory w Tajlandii zgłoszono 217 przypadków mpoxu, z czego 187 to obywatele Tajlandii. Zgłoszono jeden zgon spowodowany infekcjami związanymi z moxem.

Tymczasem władze prowincji są zaniepokojone drastycznie rosnącą liczbą przypadków gorączki denga. Songyot powiedział, że w tym roku prowincja zgłosiła około 5,000 przypadków, w porównaniu z zaledwie 1,000 w całym roku 2022. Pięć dystryktów miasta Chiang Mai, w których występuje najwięcej przypadków, to dystrykt stołeczny oraz dystrykty Mae Ai, Fang, Chai Prakan i Mae Rim.

Szef urzędu zdrowia publicznego oświadczył, że jeśli do końca miesiąca liczba przypadków nie spadnie, władze mogą uznać dystrykt stołeczny Chiang Mai za strefę epidemii dengi. Oznacza to, że na tym terenie konieczne będzie wprowadzenie w życie ustawy o chorobach zakaźnych, aby zapobiec dalszym zakażeniom i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.