Propozycja podniesienia podatku VAT miałaby pomóc osobom starszym, twierdzi rząd Tajlandii

Krajowy —

Rząd Tajlandii nie rozważa obecnie polityki podniesienia podatku od wartości dodanej (VAT) z obecnych 7% do 10%, wyjaśnił rząd w niedzielę 27 sierpnia. Pojawiły się jednak dyskusje, że taki wzrost mógłby potencjalnie wygenerować dodatkowe fundusze na wsparcie rosnącej populacji osób starszych w kraju.

Pornchai Thiravej, dyrektor Urzędu Gospodarki Fiskalnej, ujawnił, że Krajowa Rada Rozwoju Gospodarczego i Społecznego przedstawiła propozycję podwyższenia stawki VAT. Twierdzą, że mogłoby to potencjalnie zapewnić wiarygodne źródło funduszy na zaspokojenie potrzeb finansowych emerytów.

Propozycja koncentruje się na przeznaczeniu dodatkowych 3 punktów procentowych z podwyżki podatku VAT na wsparcie osób starszych. Pomimo tych rozważań, tajskie Ministerstwo Finansów nie sformułowało jeszcze konkretnej polityki zmierzającej do podwyższenia podatku VAT – wynika z niedzielnego komunikatu ministerstwa.

Jednak analiza rady podkreśla palące wyzwania demograficzne stojące przed Tajlandią. Obecnie w kraju żyje około 13.5 miliona osób starszych, co stanowi około 20% całej populacji. Prognozy wskazują jednak, że w ciągu dekady liczba ta może wzrosnąć do ponad 18 milionów, co stanowi ponad 28% całej populacji. Ponadto eksperci przewidują, że do 2040 r. w Tajlandii będzie mieszkać 20.51 mln starszych mieszkańców, co będzie stanowić około 31.37% całej populacji, czyli jedną trzecią populacji.

Pornchai powiedział, że znaczna część starszych obywateli Tajlandii boryka się z problemami finansowymi. Wielu z nich brakuje środków na pokrycie podstawowych wydatków, a ich dochody spadają poniżej progu ubóstwa. Co zaskakujące, badania wykazały, że pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego prawie 34% obywateli Tajlandii kontynuuje pracę. Spośród nich aż 80% zarabia mniej niż 100,000 XNUMX bahtów rocznie, co ilustruje ich zależność od dodatkowych źródeł dochodu w celu pokrycia podstawowych kosztów utrzymania.

Obecne źródła dochodów starszych Tajów to praca (32.4%), pomoc finansowa ze strony dzieci (32.2%) oraz emerytury (19.2%). Co więcej, ponad 41.4% starszych obywateli ma oszczędności mniejsze niż 50,000 XNUMX bahtów.

W Tajlandii pracownicy rządowi są jedynymi odbiorcami rządowych świadczeń emerytalnych, które stanowią co najmniej 40% ich miesięcznych zarobków. Jednak w przypadku większości obywateli Tajlandii, którzy wpłacają składki na programy oszczędności emerytalnych, takie jak ubezpieczenie społeczne lub Krajowy Fundusz Oszczędności, środki te często okazują się niewystarczające, aby utrzymać standard życia po przejściu na emeryturę.

„Chociaż propozycja podwyższenia stawki VAT może spotkać się z oporem opinii publicznej, wierzymy, że przy odpowiednim wyjaśnieniu może znaleźć akceptację społeczeństwa” – powiedział Pornchai. „Ponieważ Tajlandia zmaga się ze zbliżającymi się zmianami demograficznymi, znalezienie zrównoważonych rozwiązań wspierających rosnącą populację osób starszych pozostaje kluczowym przedsięwzięciem”.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Adam Judd
Pan Adam Judd jest współwłaścicielem TPN media od grudnia 2017 roku. Pochodzi z Waszyngtonu w Ameryce. Ma doświadczenie w HR i operacjach i od dekady pisze o wiadomościach i Tajlandii. Mieszka w Pattaya od około dziewięciu lat jako pełnoetatowy mieszkaniec, jest dobrze znany lokalnie i regularnie odwiedza ten kraj od ponad dekady. Jego pełne dane kontaktowe, w tym dane kontaktowe biura, można znaleźć na naszej stronie Kontakt poniżej. Historie proszę kierować na e-mail [email chroniony] O nas: https://thephuketexpress.com/about-us/ Skontaktuj się z nami: https://thephuketexpress.com/contact-us/