Tajski satelita THEOS-2 zostanie wystrzelony w październiku

KOMUNIKAT PRASOWY:

Wystrzelenie satelity 2 do obserwacji Ziemi (THEOS-2) zaplanowano na październik, co potwierdziła Agencja Rozwoju Geoinformatyki i Technologii Kosmicznych (GISTDA).

Satelita został bezpiecznie przetransportowany z Tuluzy we Francji do europejskiego portu kosmicznego w Gujanie Francuskiej w Ameryce Południowej.

GISTDA ogłosiła zbliżający się start na swojej oficjalnej stronie na Facebooku, wspominając, że THEOS-2, zbudowany przez Airbus Defence and Space, przejdzie ostatnie testy przed zainstalowaniem na rakiecie.

THEOS-2 ma zastąpić swojego poprzednika, THEOS-1 (znanego również jako Thaichote), który został wystrzelony 1 października 2008 roku i dobiega końca jego okres operacyjny. Ważący 425 kilogramów THEOS-2 może generować obrazy o wysokiej rozdzielczości z rozdzielczością 50 centymetrów. Do jego głównych celów należy poprawa infrastruktury technologii kosmicznych w Tajlandii, wzmocnienie przemysłu kosmicznego oraz rozwój geoinformatyki i technologii kosmicznej.

Ponadto THEOS-2 odegra główną rolę w różnych zastosowaniach, w tym między innymi w kartografii, zarządzaniu rolnictwem i żywnością, zarządzaniu zasobami wodnymi, reagowaniu na katastrofy, planowaniu miast, korytarzach gospodarczych oraz monitorowaniu zasobów naturalnych i ekosystemów.

Dyrektor wykonawczy GISTDA, Pakorn Apapant, powiedział, że inwestycja w THEOS-2 stanowi znaczący krok w rozwoju technologii kosmicznej i możliwości gospodarczych dla Tajlandii.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a od czterech lat współpracuje z The Pattaya News. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.