AKTUALIZACJA: Zatrzymano sześciu tajlandzkich funkcjonariuszy policji mających związek z policyjną strzelaniną

Nakhon Pathom —

Sześciu tajskich funkcjonariuszy policji przebywa w areszcie za rzekomą pomoc podejrzanemu o zamordowanie policjanta w niszczeniu dowodów i uniknięciu aresztowania podczas brutalnej strzelaniny policyjnej na autostradzie w prowincji Nakhon Pathom.

Pierwsza nasza poprzednia historia:

Bandyta, który zastrzelił tajskiego policjanta autostradowego w Nakhon Pathom, został zastrzelony przez policję Centralnego Biura Śledczego (CIB) po ucieczce do Kanchanaburi.

Teraz nasza aktualizacja:

Pol Maj Sivakorn Saibua, szef komisariatu nr 1 pododdziału 2 policji drogowej, został zastrzelony podczas przyjęcia na oczach 25 innych funkcjonariuszy organów ścigania w Por. Firma budowlana Raweekanok na drodze Takong-Don Tum w podokręgu Takong w dystrykcie Mueang, Nakhon Pathom, 6 września.

Właścicielem firmy jest główny podejrzany, pan Praveen Chanklai, lokalnie uznawany za Kamnan Nok („Kamnan” oznacza naczelnika okręgu). Według doniesień ma 35 lat i wywiera znaczący wpływ na ten obszar.

Thananchai Manmak po lewej, Praveen Chanklai (Kamnan Nok) po prawej

W trakcie imprezy doniesiono, że Kamnan Nok zwrócił się do Pol Maja Sivakorna z prośbą o awans jego krewnego, który również był podwładnym Sivakorna. Kiedy policjant odmówił, podkreślając, że krewny Kamnan Nok musi przestrzegać normalnych procedur jak wszyscy inni funkcjonariusze, naczelnik okręgu wpadł w wściekłość i przed wyjściem uderzył pięścią w stół.

Niedługo potem Thananchai Manmak, który był na przyjęciu i według doniesień był bliskim współpracownikiem Kamnana Noka, podszedł do Pol Maja Sivakorna i nagle otworzył do niego ogień, co doprowadziło do jego tragicznej śmierci.

Strzały raniły także innego siedzącego przy stole policjanta.

Następnie Thananchai uciekł z Nakhon Pathom do Kanchanaburi, gdzie został pozasądowo zastrzelony przez policję po tym, jak stawiał opór podczas aresztowania i strzelał do radiowozu.

Doniesiono, że żaden z policjantów obecnych podczas strzelaniny Pol Maja Sivakorna nie próbował ścigać Thananchaia w celu jego aresztowania. Jak wynika z doniesień, nie przeszkodzili także pracownikom Kamnan Nok w uporządkowaniu miejsca zdarzenia, usunięciu nagrań z telewizji przemysłowej i zniszczeniu dowodów.

W rezultacie sąd wydał nakazy aresztowania Kamnana Noka oraz sześciu funkcjonariuszy policji obecnych na imprezie. Kamnan Nok, po poddaniu się 7 września, był przetrzymywany pod zarzutem podżegania do przestępstwa, morderstwa z premedytacją i usiłowania morderstwa. Z kolei sześciu policjantów obecnych na obiedzie (nazwiska ukryte) zostało oskarżonych o zaniedbanie obowiązków, pomaganie przestępcom w uniknięciu kary oraz spiskowanie w celu zniszczenia dowodów.

Pol Gen Surachate Hakparn, zastępca komisarza generalnego Królewskiej Policji Tajlandii, który jest jednym z funkcjonariuszy odpowiedzialnych za nadzorowanie tej sprawy, powiedział, że policja posiada solidne dowody przeciwko sześciu policjantom, które mogą powiązać ich z niszczeniem dowodów i pomaganiem podejrzanym w uniknięciu schwytać.

Doniesiono, że policji udało się już odzyskać serwer CCTV, który prawdopodobnie mógł nagrać strzelaninę. Znaleziono serwer porzucony w kanale w Nakhon Pathom.

Policja prowadziła dochodzenie w sprawie innych policjantów biorących udział w imprezie, którym postawiono jeszcze zarzuty.

Pol Gen Surachate zobowiązał się wymierzyć sprawiedliwość zmarłemu policjantowi i wykorzenić skorumpowanych policjantów w całym kraju.

Sprawa wywołała także ożywioną debatę na temat władzy lokalnych urzędników w Tajlandii, która trwała od zeszłego tygodnia, co skłoniło nowego ministra spraw wewnętrznych Anutina Charnveerakula do nakazania rozprawienia się z, jak to określił, lokalnymi „mafiami”.

Według doniesień Kamnan Nok ma duże wpływy w prowincji, jest właścicielem wielomilionowych firm o wartości wielu bahtów i często przechwala się publicznie swoimi bliskimi powiązaniami z byłymi politykami na szczeblu krajowym, policją i wieloma lokalnymi politykami.

Podobno był także właścicielem wielu luksusowych samochodów, w tym Bentleya o wartości 25 milionów bahtów.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Dołącz do dyskusji w naszej grupie na Facebooku https://www.facebook.com/groups/438849630140035/lub w komentarzach poniżej.

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.