Rząd Tajlandii zmienia przepisy dotyczące podatku dochodowego za granicą, aby zamknąć luki prawne

Krajowy —

Próbując zaradzić lukom w przepisach dotyczących podatku dochodowego za granicą, rząd Tajlandii wprowadził nowe przepisy, które, jak twierdzi, trwale zamkną te luki, rozwiązując jednocześnie problemy nierówności dochodów w kraju.

W zeszłym tygodniu tajskie Ministerstwo Finansów wprowadziło bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące dochodów zagranicznych, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r.

Nowa zasada, mająca na celu wyeliminowanie równości dochodów i luk podatkowych, jak stwierdziła premier Srettha Thavisin, upoważni władze do pobierania podatków od dochodów zagranicznych osób, które mieszkały w Tajlandii przez co najmniej 180 dni w danym roku rozliczeniowym.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rezydenci, którzy uzyskują dochody podlegające opodatkowaniu za granicą, będą podlegać podatkowi dochodowemu od osób fizycznych niezależnie od roku podatkowego, w którym wwożą te środki do Tajlandii lub roku, w którym te pieniądze zostały zarobione, oznajmił 15 września Departament Skarbowy. .

Wcześniej rezydenci osiągający dochody zagraniczne byli zwolnieni z podatku dochodowego od osób fizycznych, jeśli przywieźli środki do Tajlandii w innym roku niż rok uzyskania dochodu.

Nowa zasada zasadniczo wypełnia tę lukę, opodatkowując dochody zagraniczne za każdym razem, gdy są one przekazywane do kraju.

Jednakże wywołało to również zaniepokojenie wielu zagranicznych emigrantów, mimo że wydaje się, że jego zamierzenia są skierowane głównie do Tajlandczyków, a umowy o podwójnym opodatkowaniu mogą zapobiec częściowym skutkom dla niektórych obcokrajowców. Niezależnie jednak od intencji, przepisy mogą w dalszym ciągu komplikować sytuację niektórych obcokrajowców przebywających w Tajlandii przez ponad 180 dni w roku.

Premier Srettha w poniedziałek 18 września podkreślił znaczenie tego posunięcia, mówiąc: „Niektórzy ludzie mogą nie być zadowoleni, że wnikam w ten obszar, ale nierówność to duży problem. Zasada podatku jest taka, że ​​musisz płacić podatek od uzyskanych dochodów, niezależnie od tego, w jaki sposób je zarabiasz, i nie wykorzystywać różnych luk prawnych, aby ich uniknąć.

Niemniej jednak należy podkreślić, że jeśli dochód ze źródeł offshore nie podlega opodatkowaniu lub należy do kategorii zwolnionych z tajskiego podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z Kodeksem podatkowym, rezydenci nie będą zobowiązani do płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy przyniosą ten dochód do Tajlandii.

Jeśli chodzi o dokładne znaczenie tych przepisów dla obcokrajowców, nowe przepisy wywołały intensywną debatę w mediach społecznościowych i wzbudziły obawy. Wielu internautów zauważyło, że większość emigrantów ma umowy o podwójnym opodatkowaniu ze swoimi krajami ojczystymi, więc gdyby dochód był już opodatkowany, powiedzmy w Wielkiej Brytanii, teoretycznie nie mógłby zostać poddany podwójnemu opodatkowaniu w Tajlandii.

Odbyła się również debata na temat tego, czy termin „rezydent” w nowych przepisach odnosi się jedynie do pobytu powyżej 180 dni lub bycia obywatelem Tajlandii, przy czym większość wydaje się wierzyć, że w oparciu o obecną interpretację przepisów byłoby to pierwsze, a nie końcowy.

Nic nie wskazuje również na to, czy obcokrajowcy mogliby zostać oficjalnie zwolnieni lub czy oznaczałoby to niezależnie od podwójnego statusu podatkowego, gdyby cudzoziemiec na emigracji musiałby teraz zgodnie z prawem składać co roku tajskie zeznanie podatkowe. Zagraniczni emigranci posiadający niektóre statusy wizowe, zwłaszcza wizy pracownicze, już to robią lub zlecają to swojej firmie.

Ministerstwo Finansów oświadczyło, że rozumie rosnące obawy związane z nowymi przepisami i planuje udzielić dalszych wyjaśnień w ich sprawie w najbliższej przyszłości, zanim wejdą one w życie.

Media TPN otrzymały już wiele wiadomości i e-maili od czytelników pełnych obaw w związku z obowiązującymi przepisami, ale na wiele pytań po prostu nie można udzielić konkretnej odpowiedzi, dopóki rząd Tajlandii nie przedstawi dalszych wyjaśnień.

Będziemy jednak w dalszym ciągu omawiać te nowe zasady w miarę ich wyjaśniania i rozszerzania, a zatem zachęcamy osoby zainteresowane przyszłymi przepisami, aby uważnie obserwowały TPN Media.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

-=-=-=-=-=-=-=–=-=-=-=-=-=-=-=

Pomóż wesprzeć Pattaya News w 2023 roku!

Potrzebujesz ubezpieczenia medycznego lub podróżnego na wyjazd do Tajlandii? Możemy pomóc!

Zapisz się!
Tanakorn Panyadee
Najnowszy tłumacz wiadomości lokalnych w The Pattaya News. Aim ma XNUMX lata, obecnie mieszka i studiuje ostatni rok studiów w Bangkoku. Interesuje się tłumaczeniem na język angielski, opowiadaniem historii i przedsiębiorczością, wierzy, że ciężka praca jest nieodzownym składnikiem każdego sukcesu na tym świecie.