Strzelanina w centrum handlowym Siam Paragon ogłusza Bangkok, dwie osoby nie żyją, nastoletni strzelec przebywa w areszcie

Bangkok, Tajlandia-

Po krytycznym incydencie w centrum handlowym Siam Paragon w Bangkoku policja aresztowała 14-letniego tajskiego chłopca podejrzanego o strzelaninę, w wyniku której zginęły dwie osoby, a co najmniej pięć osób zostało rannych.

Zatrzymanie i trwające śledztwo zostały potwierdzone w oficjalnym oświadczeniu Wydziału Detektywistycznego Policji Metropolitalnej w Bangkoku w mediach społecznościowych we wtorek około 5:30 czasu Bangkoku. Materiały wizualne z zdarzenia, ukazujące strach i chaos po strzelaninie, krążyły w Internecie, choć ich prawdziwość podlega oficjalnemu potwierdzeniu.

Świadkowie na miejscu zdarzenia relacjonują szalone sceny, gdy odwiedzający centrum handlowe, w tym dzieci, próbowali uciec z okolicy wśród doniesień o strzelaninach. Jeden ze świadków, turysta Liu Shiying, opowiedział mediom niepokojącą okoliczność, że podczas pobytu w centrum handlowym usłyszał strzały, a następnie włączyły się alarmy.

Filmy z mediów społecznościowych, wciąż oczekujące na weryfikację, przedstawiały osoby szukające schronienia, gdziekolwiek było to możliwe, a nawet przedstawiały zaciemnione pokoje w restauracjach, w których się ukrywali.

W następstwie tego zdarzenia przed centrum handlowym Siam Paragon zaobserwowano długie korki w ruchu ulicznym podczas ulewnego deszczu, co ujawniło chaos i panikę wśród mieszkańców najbliższej okolicy. Centrum handlowe pozostało zamknięte do odwołania, podczas gdy śledztwo w sprawie szokującego zdarzenia było kontynuowane.

Centrum handlowe pozostało zamknięte do odwołania, podczas gdy śledztwo w sprawie szokującego zdarzenia było kontynuowane.

Podejrzany, który jest nieletni i w związku z tym utajniono jego nazwisko, bez żadnych incydentów oddał się tajskiej policji w centrum handlowym, złożył broń, małą broń palną, założył ręce za głowę, a następnie pozwolił się zabrać opieka. Opisywano go jako mającego długie włosy, ubranego w spodnie khaki w stylu Camo i kapelusz z amerykańską flagą. Chłopiec podobno powiedział policji w Bangkoku, że głos w jego głowie kazał mu strzelać, że kupił broń w Internecie oraz że jest zapalonym graczem wideo i fanem strzelanek w stylu Battle Royale. Nie wygląda na to, żeby chłopiec miał jakikolwiek związek z ofiarami – stwierdziła policja w Bangkoku.

Premier Tajlandii Srettha Thavisin publicznie odniosła się do incydentu, wskazując, że skupia się na bezpieczeństwie publicznym i zapewniając, że toczy się wyczerpujące dochodzenie. W czasie incydentu Siam Paragon, miejsce powszechnie znane i odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, wpadło w stan strachu i zamieszania, co uwypukliło konieczność zajęcia się kwestiami bezpieczeństwa publicznego i kontroli broni na obszarach zaludnionych.

Służby medyczne Erawan potwierdziły, że w wyniku zdarzenia zginęły trzy osoby, w tym jedna 30-letnia chińska turystka, ale ich nazwiska i narodowość nie zostały ujawnione do czasu skontaktowania się z przyjaciółmi i rodzinami krewnych oraz zakończenia wstępnego dochodzenia. Potwierdzono, że co najmniej cztery osoby zostały ranne, chociaż tajlandzkim mediom nie podano dokładnego charakteru ich obrażeń.

W czasie zdarzenia usługi pociągów BTS zostały na krótko częściowo zawieszone w tym obszarze, ale od godziny 18:40 w pełni przywrócono normalny rozkład jazdy. Siam Paragon, w którym znajduje się wiele luksusowych sklepów i jest postrzegana jako elitarne miejsce zakupów w Bangkoku, pozostaje zamknięta dla zwiedzających od czasu publikacji prasy.

Incydent ten rodzi istotne pytania dotyczące bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej i niewątpliwie będzie tematem toczących się debat na temat protokołów bezpieczeństwa i środków kontroli broni w Tajlandii. Incydent niewątpliwie wzbudzi także pytania o to, jak tajski wymiar sprawiedliwości może traktować czternastoletniego nieletniego, ponieważ ze względu na sposób pisania tajskiego prawa, jeśli zostanie uznane, że nieletni ma problemy psychiczne, może nie zostać ukarany legalnie, co jest już szeroko omawiane w tajskich mediach społecznościowych. Jeśli chodzi o prawo tajskie, nr 2565 (2022) stanowi, że „Dziecko w wieku poniżej dwunastu lat, które popełnia czyn określony przez prawo jako przestępstwo, nie podlega karze”; Artykuł 74 dodaje dalej: „Dziecko, które ukończyło dwanaście lat, ale nie ukończyło jeszcze piętnastu lat, popełnia czyn określony przez ustawę jako przestępstwo, nie podlega karze…”;

TPN Media będzie w dalszym ciągu śledzić rozwój tej historii, zapewniając aktualne aktualizacje w miarę pojawiania się kolejnych informacji.

To nie pierwsza publiczna strzelanina w Tajlandii. Tylko kilka dni dzieli ten kraj od pierwszej rocznicy tego szokującego zdarzenia w tajskiej szkole dla małych dzieci.

Korekta: w pierwotnej wersji tego artykułu stwierdzono, że trzy osoby zginęły, a cztery zostały ranne, na podstawie wstępnych informacji udostępnionych przez władze na miejscu zdarzenia. Władze tajskie skorygowały później tę liczbę i podały, że dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych, w tym dwie poważnie. Dokładne wyjaśnienie rozbieżności nie zostało przedstawione tajskim mediom.

Obraz po treści postu
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.