Tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych podaje oficjalne aktualne informacje na temat sytuacji w Izraelu

Podsumowanie konferencji prasowej

Poniedziałek, 9 października 2023 r. o godzinie 15.30.

Sala Konferencyjna Prasowa, MSZ oraz poprzez MSZ Facebook Live

1. Pan Jakkapong Sangmanee, wiceminister spraw zagranicznych, zwołał konferencję prasową, aby przekazać aktualne informacje na temat spotkania Centrum Szybkiego Reagowania (RRC), któremu przewodniczył dzisiejszego popołudnia w celu omówienia rozwijającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie i przygotowań do ewakuacja obywateli Tajlandii. Między innymi pani Pannabha Chandraramya, Ambasador (Amb) Tajlandii w Izraelu, dołączyła do spotkania RRC za pośrednictwem telekonferencji, aby przekazać aktualne informacje na temat sytuacji i postępów poczynionych przez Ambasadę Królestwa Tajlandii w Tel Awiwie (RTE) w zakresie pomocy obywatelom Tajlandii.

2. Przegląd: niestabilna sytuacja, w której trwa przemoc i walki, rosnąca liczba rannych i ofiar śmiertelnych oraz co najmniej 100 osób różnych narodowości, w tym obywateli Tajlandii, wziętych jako zakładników.

3. Status obywateli Tajlandii w Izraelu: 9 rannych, 11 wziętych jako zakładników i 12 ofiar śmiertelnych (do czasu weryfikacji przez władze izraelskie). Jak dotąd 80 tajskich studentów w Izraelu nie zostało dotkniętych tą sytuacją i nie zarejestrowało się w celu dobrowolnej repatriacji.

4. Ewakuacja obywateli Tajlandii:

4.1. Amb zaktualizowało, że 1,437 obywateli Tajlandii zarejestrowało się w celu dobrowolnej repatriacji, a 23 obywateli Tajlandii złożyło wniosek o pozostanie w Izraelu (stan na dzisiejszą godzinę 09:00 izraelskiego czasu lokalnego).

4.2 Na spotkaniu omówiono wszystkie możliwości ewakuacji, w tym wykorzystanie komercyjnych linii lotniczych, samolotów rozmieszczonych przez Królewskie Tajskie Siły Powietrzne i Thai Airways, które są gotowe do misji ewakuacyjnej. RTE skontaktuje się z obywatelami Tajlandii pragnącymi repatriacji i koordynuje ich bezpieczny transfer do miejsca zbiórki w celu repatriacji.

4.3 Obecnie wielu rannych obywateli Tajlandii jest zdolnych do podróży, a niektórzy obywatele Tajlandii zostali ewakuowani do bezpiecznych stref. W najbliższą środę (15 października) RTE najpierw dokona repatriacji 11 rannych obywateli Tajlandii przez El Al, a następnie rozpocznie repatriację innych rannych obywateli Tajlandii oraz osób znajdujących się w bezpiecznych strefach.

5. Środki rządowe

5.1 Departament Spraw Konsularnych uruchomił dodatkowe 30 linii interwencyjnych do istniejących 30 linii interwencyjnych, co daje w sumie 60 linii interwencyjnych dla członków rodziny, którzy chcą skontaktować się ze swoimi krewnymi w Izraelu lub zlokalizować ich. Ponadto Departament Spraw Konsularnych uruchomił LINE Openchat o nazwie „Prośba o pomoc dla obywateli Tajlandii w Izraelu”, który może jednocześnie dotrzeć do 5,000 osób, a także otworzył nową stronę na Facebooku zatytułowaną „Departament Spraw Konsularnych troszczy się o nasze Rodzina tajska w Izraelu” jako kolejny kanał komunikacji.

5.2 Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyśle ​​w tym tygodniu dodatkowych urzędników, którzy będą chronić i pomagać obywatelom Tajlandii w Izraelu, natomiast Departament Informacji organizuje dwie preferencje prasowe dziennie, jedną rano i jedną po południu, aby zapewnić regularne aktualizacje.

5.3 Ambasadorowie Tajlandii w krajach sąsiednich skoordynowali działania z właściwymi władzami w sprawie możliwych dróg ewakuacji dla obywateli Tajlandii i innej pomocy.

5.4 Po przybyciu repatriowanych obywateli Tajlandii do Tajlandii Ministerstwo Pracy, Ministerstwo Rozwoju Społecznego i Bezpieczeństwa Ludzkiego oraz Ministerstwo Zdrowia Publicznego są gotowe udzielić im pomocy w przypadku wszelkich problemów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym lub innymi problemami, jakie mogą mieć.

6. Na zakończenie Wiceminister powtórzył, że Królewski Rząd Tajlandii i Premier Tajlandii przywiązują najwyższą wagę do bezpieczeństwa i dobra obywateli Tajlandii oraz że odpowiednie tajskie agencje koordynują ich szybką i bezpieczną repatriację.

**********

Dział Aktualności, Dział Informacji

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.