Tajskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawia kolejne aktualne informacje na temat sytuacji w Izraelu

Streszczenie konferencji prasowej na temat sytuacji w Izraelu

we wtorek 10 października 2023 r. o godz. 11.00.

Sala Konferencyjna Prasowa, MSZ oraz poprzez MSZ Facebook Live

1. Pani Kanchana Patarachoke, Dyrektor Generalna Departamentu Informacji i Rzecznik MSZ zorganizowała konferencję prasową dotyczącą sytuacji w Izraelu i jej wpływu na obywateli Tajlandii. Dołączyła do niej, za pośrednictwem rozmowy wideo, pani Pannabha Chandraramya, Ambasador Tajlandii w Izraelu (Amb), która dostarczała aktualnych informacji i przygotowań Ambasady Królestwa Tajlandii w Tel Awiwie (RTE) do ewakuacji obywateli Tajlandii.

2. Przegląd sytuacji

2.1 Przed przekazaniem aktualnych informacji Amb złożyła kondolencje członkom rodzin obywateli Tajlandii, którzy ucierpieli, i zapewniła, że ​​Zespół Tajlandii w Izraelu dokłada wszelkich starań, aby chronić obywateli Tajlandii i pomagać im poprzez stałą koordynację z właściwymi władzami izraelskimi.

2.2 Aktualne aktualizacje RTE dotyczące bieżącej sytuacji w Izraelu i Strefie Gazy obejmują rozwój sytuacji, który jest szczególnie związany z odzyskaniem przez Siły Obronne Izraela kontroli nad terytorium i ewakuacją ludności cywilnej z 15 z 24 miast w Strefie Gazy. Izraelskie wojsko i odpowiednie agencje izraelskie ewakuowały setki cywilów, w tym obywateli Tajlandii, z obszarów zagrożonych w promieniu 4 km. Strefy Gazy w stronę bezpiecznych stref.

2.3 Ponadto izraelska policja prowadzi dochodzenie w sprawie osób, których zaginięcie zgłoszono, i wykorzystuje technologię ułatwiającą rozpoznawanie twarzy. Jest to ściśle koordynowane z RTE.

3. Wpływ/status obywateli Tajlandii

3.1 Liczba zgonów: 18 (wg nieoficjalnych raportów pracodawców, w oczekiwaniu na oficjalne potwierdzenie ze strony władz izraelskich)

3.2 Liczba obrażeń: 9

3.3 Liczba obywateli Tajlandii wziętych jako zakładników: 11

3.4 Liczba obywateli Tajlandii, którzy zarejestrowali się w celu dobrowolnej repatriacji: około 3,226 (w Strefie Gazy przebywa około 5,000 obywateli Tajlandii)

4. Ewakuacja obywateli Tajlandii

4.1 RTE zorganizowało początkową repatriację 15 obywateli Tajlandii w tę środę (11 października) przez El Al. Dotyczy to rannych obywateli Tajlandii, którzy są zdolni do podróży, oraz obywateli Tajlandii przeniesionych do bezpiecznych stref, których przybycie na lotnisko Suvarnabhumi zaplanowano na czwartek (12 października). Następną repatriację 80 obywateli Tajlandii zaplanowano na przyszłą środę (18 października). października).

4.2 Rzecznik MSZ poinformował, że różne kraje, głównie europejskie, również rozpoczęły repatriację swoich obywateli.

5. Działania rządu/kolejne kroki

5.1 Komunikacja z rządami zagranicznymi

Ambasadorowie Tajlandii w krajach sąsiadujących z Izraelem skontaktowali się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych w państwie przyjmującym w celu omówienia alternatywnych dróg ewakuacji dla obywateli Tajlandii oraz wszelkiej innej pomocy, jakiej mogą potrzebować obywatele Tajlandii. Jeśli chodzi o osoby uprowadzone, Tajlandia wykorzystuje wszelkie możliwe kanały dyplomatyczne i inne, aby przekazać nasze obawy i poprosić o pomoc dla tej grupy. Rząd Tajlandii bardzo uważnie monitoruje tę sytuację.

5.2 Komunikacja z rządem Izraela

Wczoraj wieczorem (9 października) pan Parnpree Bahiddha-Nukara, wicepremier i minister spraw zagranicznych Tajlandii (DPM/FM) odebrał telefon od pana Eli Cohena, ministra spraw zagranicznych Izraela. Minister Cohen złożył kondolencje obywatelom Tajlandii, którzy ucierpieli w wyniku stanu wojny w Izraelu, i zapewnił, że rząd Izraela dołoży wszelkich starań, aby chronić obywateli Tajlandii. Przypomniał, że obywatele Tajlandii przebywają nie tylko w Strefie Gazy, ale są rozproszeni po całym Izraelu, co utrudnia zmobilizowanie ich wszystkich do bezpiecznych stref.

DPM/FM podkreśliło, że rząd Tajlandii przywiązuje najwyższą wagę do bezpieczeństwa i dobrostanu obywateli Tajlandii w Izraelu i zwróciło się do strony izraelskiej o przyspieszenie ratowania niewinnych cywilów, w tym obywateli Tajlandii, którzy zostali wzięci jako zakładnicy. Zwrócił się także do strony izraelskiej o jak najszybsze zweryfikowanie i oficjalne potwierdzenie liczby obrażeń i zgonów obywateli Tajlandii, gdyż strona tajska oczekuje na oficjalną weryfikację ze strony władz izraelskich.

5.3 Kanały komunikacji

Rzecznik MSZ przywołał infolinie MSZ, LINE Openchat i stronę na Facebooku, w których można uzyskać pomoc dotyczącą sytuacji w Izraelu.

Obraz po treści postu
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.