Tajska marynarka wojenna przechodzi z okrętów podwodnych na chińskie fregaty: w centrum uwagi implikacje kosztowe

ZDJĘCIE: Tajskie łodzie podwodne

Krajowy-

20 października 2023 r. Sutin Klungsang, Minister Obrony Tajlandii, po swojej wizycie w Królewskiej Marynarce Wojennej Tajlandii ujawnił publicznie szczegóły dotyczące różnych aspektów operacji morskich i polityki rządu.

W centrum uwagi znalazła się kwestia okrętów podwodnych, w szczególności zakupu silników z Chin. Po próbach podejmowanych przez poprzednie rządy zarówno Ministerstwo Obrony, jak i rząd Tajlandii pracowały nad rozwiązaniem tego problemu.

W ramach niedawnego rozwoju tajlandzka marynarka wojenna przyjęła propozycję zastąpienia planowanego okrętu podwodnego chińskimi fregatami. Marynarka wojenna zwróciła się już wcześniej do rządu Tajlandii o zabezpieczenie silników do łodzi podwodnych z Chin, ale negocjacje z rządem chińskim zakończyły się niepowodzeniem. W rezultacie Marynarka Wojenna przedstawiła propozycję zakupu fregat zamiast pierwotnie planowanych okrętów podwodnych.

Rząd uważał, że fregaty są w stanie skutecznie zaspokoić swoje potrzeby obronne, choć są gorsze od okrętów podwodnych. Podczas rozmów dyplomatycznych z Chinamistrona chińska również napotkała trudności związane z zakupem silników i obie strony wyraziły wzajemne zrozumienie stojących przed nią wyzwań.

„Przejście z łodzi podwodnych na fregaty będzie wymagało szczegółowych dyskusji na temat różnych aspektów, takich jak ustalenia finansowe, warunki transferu technologii i aspekty prawne. Należy zauważyć, że nie jest to unieważnienie umowy z Chinami, ale raczej dostosowanie warunków w istniejących ramach umowy Tajlandia-Chiny” – powiedział Sutin.

Tajlandia dokonała już płatności za okręty podwodne Chinom i zasugerowano, aby koszt fregat, szacowany na około 7 miliardów bahtów, zaliczyć do zaległej płatności, dodając dodatkowe 6 miliardów bahtów. Całkowity koszt nowych fregat z Chin nie został jeszcze potwierdzony, ale wstępne szacunki wynosiły około 17 miliardów bahtów. Aby sfinalizować szczegóły umowy, konieczne będą dalsze rozmowy.

21 października 2023 r. pan Wiroj Lakkhanaadisorn, opozycja z Izby Reprezentantów, przewodniczący Komitetu Wojskowego i Rada przesłali dalej tweet na „X” w sprawie „ThaiArmedForce.com”.

Wiroj poprosił także Królewską Marynarkę Wojenną Tajlandii o przedstawienie w nadchodzącym tygodniu szczegółowego opisu sytuacji i faktów, zwłaszcza dotyczących konsekwencji kosztowych pomimo anulowania zamówienia na okręt podwodny. Oczekiwano, że rząd zapłaci dodatkowe 10 miliardów bahtów, łącznie około 17 miliardów bahtów, za zakup chińskich fregat.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Obraz po treści postu
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.