Ok Phansa, czyli koniec buddyjskiego dnia Wielkiego Postu 2023

KOMUNIKAT PRASOWY:

Podczas pełni księżyca 11. tajskiego miesiąca księżycowego, zwykle w październiku, a w tym roku wypada 28 października.

Święto Ok Phansa oznacza zakończenie buddyjskiego Wielkiego Postu. Jest to czas świętowania i zdobywania zasług, w którym prowincje w całym kraju świętują tę okazję w różne dni i w charakterystyczny sposób, w zależności od ich lokalizacji i tradycji.

Oświetlona procesja łodzi, Nakhon Phanom
20-30 października 2023
Rzeka Mekong, dystrykt Mueang

Pięknie zdobione łodzie pływają po rzece Mekong, aby oddać hołd Panu Buddzie i złożyć ofiary mitycznemu wężowi Naga, który podobno żyje w rzece.

Festiwal Rap Bua w Samut Prakan
22-30 października 2023
Ratusz Bang Phli i Wat Bang Phli Yai Nai.

Jedyna w swoim rodzaju starożytna tradycja buddyjska w Tajlandii, której główną atrakcją jest procesja barki z repliką buddyjskiego wizerunku Luangpho To wzdłuż Khlong Samrong oraz występy Rap Bua (otrzymywanie lotosu) prowadzone przez miejscową ludność Bang Dzielnica Phli.

Festiwal Zamków Woskowych i wyścigi długich łodzi, Sakon Nakhon
23-29 października 2023
Park 80. Chaloem Phrakiat i Wat Phrathat Choeng Chum

Procesja misternie rzeźbionych zamków z wosku przedstawiających świetliste sceny z Nieba do Wat Phrathat Choeng Chum i tradycyjne wyścigi długich łodzi na zbiorniku Nong Han.

Światowy Festiwal Naga Fireball w Nong Khai
Październik 29 2023
Plac z posągami Nag nad rzeką Mekong w dystrykcie Mueang, Lan Naga Boek Fa w dystrykcie Phon Phisai, Lan Boeng Wiang w dystrykcie Si Chiang Mai i Ratusz w dystrykcie Rattanawapi.

Jedno z bardziej tajemniczych wydarzeń w kalendarzu wydarzeń w Tajlandii, skupia się wokół niewyjaśnionych jeszcze kul ognia, które co roku wybuchają w niebo znad rzeki Mekong.

Festiwal Ok Phansa, Roi Et
Październik 30 2023
Park Somdet Phra Srinagarindra

Słynie z konkursu śpiewu Sorapanya (Hołd Buddy), ceremonii przygotowywania „Khao Thip” (puddingu mleczno-ryżowego z miodem) i dekoracji latarni.

Chak Phra, ofiarowanie szat i festiwal wyścigów długich łodzi, Surat Thani
26 października – 3 listopada 2023 r
Rzeka Tapi, drogi Na Mueang i Ban Don

Bogato zdobione platformy biorą udział w transporcie czczonych wizerunków Buddy autorstwa Surat Thani po rzece Tapi i na lądzie. W ramach dziewięciodniowych uroczystości odbywają się także wyścigi długich łodzi.

Festiwal Chak Phra w Yala
Październik 29 2023
Miejskie Centrum Młodzieży w Yala

Wizerunki czcigodnego Buddy przewożone są po mieście na misternie zdobionych platformach.

Festiwal Tak Bat Devo w Uthai Thani
29-30 października 2023
Wat Sangkat Rattana Khiri

Największa ceremonia Tak Bat Devo w Tajlandii, której kluczowym elementem dnia są ofiary złożone około 500 mnichom buddyjskim, którzy schodzą po 449-stopniowych schodach ze świątyni chedi.

Festiwal Tak Bat Devo w Khon Kaen
Październik 30 2023
Wat Phra Bat Phu Pan Kham

Najważniejszym wydarzeniem są ofiary złożone 299 mnichom buddyjskim, którzy schodzą po schodach o 1,049 stopniach ze świątyni chedi.

Festiwal Tak Bat Devo w Lop Buri
Październik 30 2023
Wat Khao Phra Ngam

Obraz po treści postu
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.