Lider Pheu Thai proponuje miesięczny festiwal Songkran w kwietniu 2024 r

Tajlandia-

Paetongtarn Shinawatra, przywódca obecnej większościowej partii rządowej Tajlandii, Pheu Thai, ujawnił dzisiaj, 1 grudnia 2023 r., jako szef tajlandzkiej komisji ds. rozwoju miękkiej energii, plan, zgodnie z którym od 2024 r. Songkran będzie miesięcznym festiwalem w całej Tajlandii.

Dzieje się tak, gdy UNESCO, czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Oświaty, Nauki i Kultury, ma pozornie oficjalnie ogłosić Songkran, tajski Nowy Rok, jako niematerialne dziedzictwo kulturowe. Oczekuje się, że stanie się to oficjalne 6 grudnia w Botswanie, a rząd Tajlandii planuje uroczystość z tej okazji, ponieważ od lat lobbował, aby święto to stało się oficjalne w UNESCO.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości w Bangkoku zaplanowano na 7 grudnia, której przewodniczyć będzie premier Tajlandii Srettha Thavisin.

Tymczasem przywódczyni Partii Pheu Thai, obecnej większości w rządzie Tajlandii, Paetongtarn Shinawatra, która jest także córką byłego premiera i kontrowersyjnej postaci Thaksina Shinawatry, przewodniczyła posiedzeniu Tajlandzkiej Komisji Rozwoju Miękkiej Energii 1 grudnia i ogłosiła później na swoich kanałach w mediach społecznościowych TUTAJ że zaproponowała, aby Songkran 2024 był największym w historii i aby było to miesięczne święto w całej Tajlandii, aby zachęcić turystów z całego świata do udziału i pozwolić Tajom cieszyć się festiwalem oraz zachęcić do podróży krajowych. Premier Tajlandii Srettha Thavisin jest również członkiem Pheu Thai.

Plan, nazwany Światowym Festiwalem Wody, miał przenieść obchody z oficjalnie zaledwie trzech dni na cały miesiąc. Nie oznacza to oczywiście, że cały kwiecień byłby świętem państwowym, jedynie że kraj będzie obchodził Songkran w całej Tajlandii przez cały miesiąc, organizując oszałamiające wydarzenia, zabawy w wodzie, festiwale, koncerty, sztuczne ognie i nie tylko w ciągu trzydziestu dni. harmonogramu i wszystkich 77 prowincji w ciągu trzech dni, aby zachęcić do wycieczek do różnych prowincji i obszarów oraz wydłużyć ogólne obchody.

TPN Media zauważa, że ​​w Pattaya i na większości wschodniego wybrzeża obchodzone są już Wan Lai i Songkran w inne dni, w zależności od regionu, niż tradycyjne oficjalne święta narodowe przypadające na 13–15 kwietnia. Nie jest jasne, czy propozycja ulegnie w tych dniach jakimkolwiek zmianom lub potencjalnie spowoduje, że cały kwiecień będzie sezonem wojen wodnych w Pattaya. Chociaż Songkran jest niezwykle popularny wśród wielu turystów i Tajów, media TPN zauważają, że wielu obcokrajowców, zwłaszcza starszych, nie lubi wodnych zabaw w ramach festiwalu i woli wyłącznie tradycyjne uroczystości.

Podczas kryzysu związanego z Covid-19 impreza Songkran została całkowicie odwołana w 2020 r. i ograniczona do tradycyjnych działań w latach 2021 i 2022, co zadowoliło wielu obcokrajowców w Tajlandii. Jednak w tym roku, 2023, festiwal powrócił w pełnej formie i wydaje się, że w 2024 będzie jeszcze większy, czy można go kochać, czy nienawidzić.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z Facebooka Paetongtarn Shinawatra.

Oryginalna wersja tego artykułu pojawiła się na naszej siostrzanej witrynie The Pattaya News, której właścicielem jest nasza firma macierzysta TPN media.

Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.