Tajski lekarz, działacz na rzecz czystego powietrza, w wieku 29 lat umiera na raka

KOMUNIKAT PRASOWY:

Doktor Krittai Tanasombatkul, 29-letni lekarz, który zyskał popularność w mediach społecznościowych z prowincji Chiang Mai, zmarł we wtorek (5 grudnia) po walce z rakiem płuc. Jego ojciec ogłosił swoją śmierć w mediach społecznościowych, czemu towarzyszył charakterystyczny hashtag Krittai „Su-Di-Wa” (nie poddawaj się).

Absolwent Uniwersytetu w Chiang Mai, dr Krittai specjalizował się w medycynie rodzinnej i interesował się epidemiologią kliniczną oraz statystyką kliniczną. Pod koniec 2022 r. zdiagnozowano u niego raka płuc, a jego stan powiązano z silnym smogiem w Chiang Mai, pomimo zdrowego trybu życia.

Krittai podzielił się swoją podróżą w mediach społecznościowych i swoją bestsellerową książką „Su-Di-Wa.”, mając nadzieję na powrót do nauczania, a także zainteresowała się duchowością i psychologią. W październiku jego stan zdrowia uległ pogorszeniu, co doprowadziło do zawarcia małżeństwa z dziewczyną.

Korzystając ze swojego doświadczenia, dr Krittai opowiadał się za działaniami przeciwko zanieczyszczeniu powietrza w Tajlandii, podkreślając potrzebę czystego powietrza dla przyszłych pokoleń. Jego śmierć wywołała lawinę kondolencji i ponowne wezwania do podjęcia działań mających na celu poprawę jakości powietrza i wysiłków na rzecz zdrowia środowiskowego w Tajlandii.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.