Rzadki wieloryb Omura zauważony w Phuket

KOMUNIKAT PRASOWY:

Biały wieloryb Omura został zauważony przez podróżnika na pokładzie łodzi położonej 9 km na południe od Koh Hey w Phuket, a biolodzy morscy twierdzą, że jest to prawdopodobnie pierwsza w historii odnotowana obserwacja tego nieuchwytnego gatunku w Tajlandii, a może nawet na całym świecie.

Profesor Thon Thamrongnawasawat, biolog morski na Uniwersytecie Kasetsart, zidentyfikował wieloryba na podstawie charakterystycznego pojedynczego grzbietu z przodu głowy – cechy, która odróżnia wieloryba Omura od wieloryba Bruda.

Wieloryby Omura, gatunek występujący głównie w Azji Południowo-Wschodniej i wodach na południe od Japonii, to rzadki widok. W Tajlandii częściej widuje się je na Morzu Andamańskim niż w Zatoce Tajlandzkiej. Obserwacja białego wieloryba omury jest szczególnie rzadka, a profesor Thon sugeruje, że prawdopodobieństwo takiego zdarzenia wynosi około jeden na 10 milionów.

Służby poinformowały również o kolejnej niedawnej obserwacji 7-metrowego białego wieloryba przez turystów w pobliżu wyspy Phi Phi. Obecnie pracują nad potwierdzeniem gatunku tego morskiego stworzenia. Łodzie wycieczkowe i statki rybackie proszone są o zachowanie czujności podczas pływania na obszarach zamieszkałych przez wieloryby Omura.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.