Rząd Tajlandii debatuje nad reklamami alkoholu i godzinami sprzedaży

Krajowy-

10 stycznia 2024 r. Thaophiphob Limchitrakorn, poseł z Bangkoku z Partii Move Forward, podczas niedawnego posiedzenia parlamentu zaproponował ponowne rozpatrzenie bardziej rygorystycznej ustawy o kontroli alkoholu dotyczącej reklamy produktów alkoholowych.

Dyskutowano nad trzema projektami ustawy o kontroli napojów alkoholowych, w tym dwoma projektami z sektora publicznego i projektem pana Thaophiphob Limchitrakorn, posła z Bangkoku z partii Move Forward.

Pierwszy projekt, zatytułowany Artykuł 32 dotyczący reklamy i popierany przez różne grupy antyalkoholowe, wzmocniłby obecne przepisy i zmienił prawo do całkowitego zakazu używania logo przypominających logo napojów alkoholowych na napojach bezalkoholowych, wodzie i innych napojach. Oznacza to, że reklama niektórych marek napojów bezalkoholowych, takich jak napoje gazowane i woda, z logo przypominającymi napoje alkoholowe, zostanie uznana za naruszenie, stwierdziła Thaophiphob.

Na przykład, gdyby ta ustawa została przyjęta, Chang, Singha itp. nie mogliby używać tego samego logo, które jest używane w przypadku produktów alkoholowych na produktach bezalkoholowych w celu reklamy lub sponsorowania wydarzeń.

Thaophiphob zasugerował w drugim projekcie alternatywę, zezwalającą na reklamę, ale w granicach rozsądku, mającą na celu rozwianie obaw zwykłych osób, które powinny mieć możliwość zamieszczania lub reklamowania piwa bez groźby więzienia lub grzywny w wysokości 50,000 XNUMX bahtów za samo opublikowanie zdjęcia piwa w mediach społecznościowych.

Obecna kara za reklamowanie produktów alkoholowych przez zwykłe osoby jest droższa niż kara za jazdę pod wpływem alkoholu, zauważył Thaophiphob. Podkreślił także, że w przypadku dalszego otwarcia rynku alkoholi, takich jak piwa rzemieślnicze, w związku z rozpatrywaniem propozycji, jak którykolwiek z nowych, małych startupów mógłby poinformować dorosłych klientów o swoich produktach, gdyby nie pozwolono im napisać na ten temat nawet jednego postu.

Taofifob w drugim projekcie zaproponowano także zniesienie zakazu sprzedaży alkoholu w niektórych okresach w Tajlandii. W niektórych krajach ograniczenie godzin sprzedaży nie jest powiązane z kontrolowaniem napojów alkoholowych; skutkuje to zwiększoną konsumpcją i pijaństwem, powiedział Thaophiphob. Na przykład zniosłoby to bardzo niepopularny zakaz sprzedaży alkoholu w godzinach 2:5–XNUMX:XNUMX.

Na posiedzeniu parlamentu nie wspomniano jednak o możliwości zniesienia zakazu sprzedaży alkoholu w święta religijne – zauważyła TPN.

Po umożliwieniu parlamentarzystom wyrażenia swoich opinii, większość zgodziła się na poluzowanie rygorystycznej kontroli napojów alkoholowych. Na posiedzeniu przyjęto 257 głosów za, 156 przeciw i 7 wstrzymujących się, co zdecydowało o odesłaniu projektu ustawy o kontroli alkoholu z powrotem do Rady Ministrów w celu dalszego rozpatrzenia w ciągu 60 dni przed przedstawieniem go pod kolejne głosowanie w parlamencie.

Choć projekt nadal znajduje się w fazie propozycji, to dobry znak dla tych, którzy mają nadzieję na poluzowanie przepisów dotyczących reklamy alkoholu i zniesienie niektórych okresów zakazu sprzedaży alkoholu.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Zapisz się!
Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.