Cyberprzestępczość pochłonęła w Tajlandii prawie 7 miliardów bahtów w 70 dni

KOMUNIKAT PRASOWY: 

Biuro Śledcze ds. Cyberprzestępczości (CCIB) zgłosiło gwałtowny wzrost cyberprzestępczości w Tajlandii, a straty wyniosły 6.76 miliarda bahtów w ciągu ostatnich 70 dni.

Chociaż biuro odnotowało spadek liczby oszustw związanych z call center, nastąpił wzrost liczby oszukańczych działań związanych z możliwościami uzyskania dodatkowego dochodu i oszustwami pożyczkowymi, które często są powiązane z dominującymi trudnościami gospodarczymi.

CCIB odnotowała różnorodne techniki stosowane przez przestępców w celu oszukiwania ofiar w Internecie. Pomimo spadku liczby niektórych rodzajów oszustw, ogólna liczba przypadków oszustw w Internecie nadal rosła, osiągając 53,179 50 incydentów w raportowanym okresie. Większość tych przypadków, około 331%, dotyczyła oszustw przy sprzedaży produktów i usług, które wyniosły XNUMX milionów bahtów strat.

Drugim najczęstszym typem oszustwa były oszustwa związane z poszukiwaniem dodatkowego dochodu, które stanowiły 10.6% przypadków. Oszustwa inwestycyjne, choć rzadsze (5.3%), spowodowały największe szkody finansowe, wynoszące łącznie 3.1 miliarda bahtów. Podkreślono, że wykorzystanie zaawansowanych technologii, takich jak deep fake, jest metodą wykorzystywaną przez przestępców do wabienia ofiar i uniknięcia wykrycia.

W reakcję na ten narastający problem angażują się różne podmioty, od Krajowej Komisji ds. Radiofonii i Telekomunikacji po operatorów telekomunikacyjnych i Bank Tajlandii. Egzekwowanie ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu cyberprzestępczości od marca 2023 r. doprowadziło do pewnego postępu – rząd skutecznie zamrażał podejrzane rachunki bankowe i zwracał środki ofiarom w 24% przypadków, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem wynoszącym 2.4%.

Szerszy obraz cyberprzestępczości w Tajlandii w 2023 r. pokazuje oszałamiającą kwotę 20 miliardów bahtów strat w wyniku 185,814 700 przypadków, średnio 800–2.4 przypadków dziennie. Oszustwa związane z call center i instalacja złośliwych aplikacji znalazły się wśród najwyżej ocenianych metod cyberataków, a straty oszacowano odpowiednio na 1.4 miliarda i XNUMX miliarda bahtów.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Zapisz się!
Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.