AOT przyspiesza budowę lotniska w Andamanie

KOMUNIKAT PRASOWY:

Airports of Thai Public Company Limited (AOT) przyspiesza budowę nowego międzynarodowego lotniska w Andamanach, które ma pełnić funkcję bezpośredniego węzła lotów długodystansowych w południowym regionie Tajlandii.
Minister transportu Suriya Juangroongruangkit przeprowadził niedawno kontrolę postępu na lotnisku w prowincji Phang Nga, które ma być drugim lotniskiem w Phuket, i zainicjował kroki mające na celu ulepszenie lokalnej infrastruktury transportowej.

 

Rozwój Międzynarodowego Portu Lotniczego w Andamanie, będący obecnie w drugim etapie, ma stanowić uzupełnienie lotniska w Phuket. Przewiduje się, że po uruchomieniu obu portów lotniczych będą one obsługiwać łącznie do 18 milionów pasażerów rocznie, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 12.5 milionami obsługiwanymi obecnie przez samo lotnisko w Phuket.

 

Plan jest taki, że Międzynarodowy Port Lotniczy Andaman skupi się na bezpośrednich lotach międzynarodowych na długich dystansach, natomiast lotnisko w Phuket będzie obsługiwać loty krajowe i międzynarodowe na krótkich dystansach. Suriya podkreśliła również potrzebę ulepszenia infrastruktury transportu lądowego, która połączy oba lotniska, zwiększając wygodę pasażerów.

 

Zastępca dyrektora AOT Kirati Kitmanawat oświadczyła, że ​​AOT będzie działać zgodnie z wytycznymi ministra transportu. Obydwa lotniska oddalone są od siebie o około 23.4 km, a podróż między nimi przez most Sarasin zajmuje niecałe 20 minut.

 

Lotnisko Phuket z jednym pasem startowym i 25 płytami postojowymi obsługuje obecnie do 20 lotów na godzinę. Plany zwiększenia tej przepustowości utrudniały ograniczenia przestrzenne, co doprowadziło do decyzji o budowie drugiego lotniska. Z raportu Centrum Lotnictwa wynika, że ​​międzynarodowe lotnisko w Andamanie ma zostać otwarte w 2031 roku.

Powyższe jest komunikatem prasowym Departamentu PR rządu Tajlandii.

Goongnang Suksawat
Goong Nang jest tłumaczem wiadomości, który przez wiele lat pracował zawodowo dla wielu organizacji informacyjnych w Tajlandii, a z The Pattaya News od ponad czterech lat. Specjalizuje się przede wszystkim w wiadomościach lokalnych z Phuket, Pattaya, a także w wiadomościach krajowych, ze szczególnym uwzględnieniem tłumaczeń z języka tajskiego na angielski i pracy jako pośrednik między reporterami a pisarzami anglojęzycznymi. Pochodzi z Nakhon Si Thammarat, ale mieszka w Phuket i Krabi, z wyjątkiem dojazdów do pracy między nimi.