Tajski sąd decyduje o przesunięciu propozycji partii w sprawie zmiany ustawy o Lese Majeste, co stanowi próbę podważenia monarchii konstytucyjnej

Krajowy —

Trybunał Konstytucyjny Tajlandii orzekł, że propozycje i wysiłki Partii Ruchu Naprzód (MFP) mające na celu zmianę ustawy o obrazie majestatu są niezgodne z konstytucją i stanowią próbę obalenia systemu monarchii konstytucyjnej w kraju.

Orzeczenie sądu wydane w środę, 31 stycznia, wzbudziło obawy o przyszłość partii i potencjalne rozwiązanie.

Sąd wydał postanowienie o zaprzestaniu działalności wobec MFP, skutecznie wstrzymując dalsze działania związane z nowelizacją kontrowersyjnej ustawy. Wyrok ten otwiera drzwi do potencjalnych działań prawnych zmierzających do rozwiązania partii. W rzeczywistości były senator Ruangkrai Leekitwattana powiedział, że jutro, 1 lutego, po orzeczeniu sądu złoży wniosek do Trybunału Karty o rozwiązanie Partii Ruchu Naprzód.

Według doniesień do Komisji Wyborczej (KE) można składać petycje, w których zarzuca się, że działania MFP naruszyły art. 49 konstytucji w interpretacji sądu. Jeżeli KE uzna we wniosku MFP za winnego, może zwrócić się do sądu o rozwiązanie partii zgodnie z art. 92 ustawy o partiach politycznych. Artykuł ten umożliwia rozwiązanie partii i 10-letni zakaz udziału w wyborach dla jej władz wykonawczych, w tym Pity Limjaroenrat, byłej liderki partii MFP, jeśli zostanie uznany za winnego naruszenia art. 49.

Ponadto, jeśli do Krajowej Komisji Antykorupcyjnej (NACC) zostanie złożona petycja, która uzna, że ​​działania MFP stanowią poważne wykroczenie etyczne, wszystkim 44 parlamentarzystom MFP, w tym Pitie, która przedstawiła propozycje poprawek dotyczących obrazy majestatu, może grozić dożywocie zakaz uprawiania polityki.

Pomimo stanowczego nalegania, aby propozycje dotyczyły zmiany, a nie uchylenia ustawy o obrazie majestatu, dzisiejsze orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego i możliwość rozwiązania rzuciły ciemny cień na przyszłość MFP.

Na bezpośredniej konferencji prasowej rządzący członkowie MFP ponownie zaprzeczyli, jakoby mieli zamiar obalić monarchię konstytucyjną lub unieważnić ustawę Lese Majeste i upierali się, że chcą jedynie zmienić ustawę. Liderzy MFP powiedzieli, że chcą jedynie pracować dla obywateli, aby stworzyć równe społeczeństwo.

Ten artykuł pierwotnie ukazał się na naszej siostrzanej stronie The Pattaya News.

Kittisaka Phalaharna
Kittisak ma pasję do wycieczek, niezależnie od tego, jak trudne będzie to podróżowanie, będzie podróżować w stylu pełnym przygód. Jeśli chodzi o jego zainteresowania fantastyką, częścią jego duszy są gatunki detektywistyczne w powieściach i książkach o tematyce sportowej. Pracuje dla Pattaya News jako najnowszy pisarz.